Nominacja sędziowska w Pałacu Prezydenckim: czy jest związek między wpłatą na fundusz wyborczy a nominacją na sędziego okręgowego?

5
(2)

6 października prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowiskach m.in. sędziów sądów okręgowych. Jednemu z nominatów Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów poświęciło Uchwałę 12/20 z 5 października:

Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów – w świetle planowanego na 6 października 2020 roku przyjęcia ślubowania przez Prezydenta RP od adwokata Tomasza Kosakowskiego, ubiegającego się o stanowisko Sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie – stwierdza, że w związku z opublikowaniem przez portal OKO.press informacji dotyczących udzielenia przez kandydata poparcia dla rządzącej większości parlamentarnej poprzez dokonanie wpłaty na fundusz wyborczy w kwocie 12.500 PLN w czasie trwania konkursu na urząd sędziego z jego udziałem, rodzą się istotne wątpliwości co do spełnienia przez kandydata wymogu apolityczności, a także nieskazitelności charakteru, jako cech niezbędnych do bycia sędzią.

Jednocześnie Stałe Prezydium FWS stwierdza, że w obecnym stanie prawnym uniknięcie dalszej kompromitacji procesu nominacji sędziów, w tym jednostkowym przypadku zapewnić może wyłącznie wycofanie z Kancelarii Prezydenta wniosku o powołanie kandydatury Tomasza Kosakowskiego na urząd sędziego sądu powszechnego.

Jak napisał Mariusz Jałoszewski 4 października w Archiwum Osiatyńskiego,

Jak wynika ze sprawozdania finansowego za 2019 rok partii Jarosława Kaczyńskiego, Tomasz Kosakowski wpłacił 12,5 tys. na fundusz wyborczy PiS. W tym czasie brał już udział w konkursie organizowanym przez nową KRS na wolne stanowisko w Sądzie Okręgowym w Olsztynie – nowa KRS dała mu nominację w lutym 2019r.

Ze sprawozdania PiS wynika też, że na fundusz wyborczy partii 25 tys. zł wpłacił radca prawny Paweł Markiewicz, z którym Kosakowski prowadził kancelarię Legalexpert. Markiewicz, jak pisała olsztyńska „Gazeta Wyborcza”, jest od niedawna w radzie nadzorczej Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jako przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Poza wpłatą na fundusz wyborczy PiS Kosakowski na swoim profilu na Facebooku umieszczał wpisy popierające władzę. Jego konto nie jest już dostępne. Nie wyświetla się na Facebooku po tym, jak podjęliśmy próbę rozmowy z adwokatem i wysłaliśmy mu pytania. Udało nam się jednak wcześniej zrobić screeny jego profilu. Adwokat miał na Facebooku zdjęcie profilowe w kapturze, a tłem do niego była naszywka na bluzie moro z lekko przerobionym symbolem Polski Walczącej i napisem „Śmierć wrogom ojczyzny”.

Oko.press wysłało do kancelarii Legalexpert pytania, dlaczego kandydat na sędziego wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz PiS i czy to będzie miało wpływ na jego niezawisłość jako sędziego. Do 4 października odpowiedź nie nadeszła.

We wtorek, 5 października na oficjalnej stronie prezydenta (prezydent.pl) ukazał się komunikat o wręczeniu nominacji sędziowskich.

Nominacje sędziowskie w Pałacu Prezydenckim
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie.
Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego powołani zostali sędziowie sądów okręgowych:
[…] Tomasz KOSAKOWSKI
Sąd Okręgowy w Olsztynie

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments