SSP „Iustitia”: Marsz w obronie prawa do niezawisłości, prawa do Europy

0
(0)

W sobotę 11 stycznia o godz. 15 prawnicy z Polski i Europy oraz obywatele wyjdą na ulice Warszawy w obronie niezawisłości sądów w Marszu Tysiąca Tóg. Główny organizator tj. Stowarzyszenie Sędziów Polskich “IUSTITIA” informuje, że spodziewa się rekordowej frekwencji sędziów.

“Mam wrażenie, że został przekroczony punkt krytyczny. Politycy, uchwalając ustawę kagańcową posunęli się tak daleko, że nawet ci
sędziowie, którzy dotąd milczeli, powiedzieli dość i przyjeżdżają do Warszawy wyrazić swój sprzeciw. Rolą sędziów jest zawsze stać na straży praw obywateli – nasze miejsce jest tam, gdzie te prawa są łamane. Dziś łamane są podwójnie, bo zagrożona jest także
przynależność Polski do europejskiej wspólnoty wartości, zagrożone jest bezpieczeństwo. Będziemy bronić praw Polaków do niezawisłego sądownictwa, bez względu na konsekwencje. Tak przysięgaliśmy, tego uczono nas przez całą naszą drogę – po to zostaje się sędzią” – mówi Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.

Marsz odbędzie się pod hasłami “Prawo do Niezawisłości. Prawo do Europy”. “Chciałbym bardzo podziękować Panu Jerzemu Janiszewskiemu,autorowi słynnego loga Solidarności, który zaprojektował dla nas graficznie hasła (zobaczymy je na marszu), nawiązujące do pięknych ideałów walki o wolną Polskę. Czujemy się zobowiązani bronić wolności wywalczonej po 1989 r.” – mówi prezes Iustitii.

Wsparcie europejskich prawników dla Marszu pokazuje, że sytuacja w Polsce jest uważnie obserwowana przez inne kraje, a co za tym idzie konsekwencje uchwalonej ustawy odbiją się na tym czy polskie wyroki będą uznawane w Europie. “Wyobraźmy sobie sytuację, w której mieliśmy na wakacjach za granicą wypadek, polski sąd zasądza odszkodowanie, a jednak wyrok nie jest automatycznie wykonywany, jak dotąd, bo zagraniczny sąd przestanie uznawać wyroki polskich sądów” – wskazuje prezes Iustitii. “Europejscy sędziowie rozumieją na czym polega niezawisłość i nie pojmują jak to możliwe, że politycy w Polsce próbują podporządkować sobie trzecią władzę.” W filmach opublikowanych na profilu Iustitii poparcia polskim sędziom udzielają m.in. Duro
Sessa Wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, Nathalie Leclerc-Garrett Wiceprezydent Unii Stowarzyszeń Sędziów i Prokuratorów Francji, José Igreja Matos Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów oraz wielu innych. W marszu weźmie udział ponad dwudziestu sędziów z krajów całej Europy.

Organizatorzy zachęcają obywateli do wsparcia prawników swoją obecnością i przejścia razem od Sądu Najwyższego do Sejmu. Na apel odpowiedziały już organizacje pozarządowe, jak Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji i Amnesty International.

“Nawet tuż nad przepaścią można się zatrzymać – o to apelujemy do polityków. Konsekwencje uchwalenia tzw. ustawy kagańcowej dotkną najbardziej polskich obywateli, którzy odczują konsekwencje zepchnięcia Polski do kategorii gorszych krajów w Unii Europejskiej. Dzięki Unii nie mamy kontroli na granicach, możemy pracować za granicą, Polacy nie chcą tego tracić – podkreśla prezes Iustitii.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments