Jerzy Zajadło: Dwa ostrza miecza

4.2
(5)

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje o planach PiS co do projektu ustawy zwiększającej odpowiedzialność karną sędziów – jednym z rozważanych modeli jest paragraf 339 niemieckiego kodeksu karnego (StGB). Chodzi o tzw. naginanie prawa przez sędziego lub innego urzędnika (Rechtsbeugung).

Pomysłodawcy chyba jednak nie do końca rozumieją sens tej instytucji i w związku z tym nolens volens nieświadomie kręcą sznur na własną szyję. W Niemczech wykorzystano zarzut Rechtsbeugung szeroko np. po 1989 roku do rozliczenia politycznie uległych sędziów i prokuratorów z dawnej NRD – wiem coś o tym, ponieważ odwołano się w tym orzecznictwie szeroko do tzw. formuły Radbrucha.

Tak więc idealnie pasuje to do całej tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości zmierzającej do jego politycznego podporządkowania, np. do działań PiS-owskich rzeczników dyscyplinarnych (vide rzecznik Michał L. i wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Pawła Juszczyszyna).

Idealnie pasuje też do oceny działań niektórych prokuratorów umarzających postępowania z przyczyn ewidentnie politycznych (vide np. ostatnia decyzja w sprawie portretów na szubienicach).

Tym razem prawnicza ignorancja może więc paradoksalnie odnieść pozytywny skutek po utracie przez PiS władz

Jerzy Zajadło

(na Facebooku)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.2 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments