Pan rzecznik Schab jako miecz z zapałem karzący sędziów, mających inny, niż władza pogląd na praworządność i jej źródła

0
(0)

Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, wyznaczony na to stanowisko przez Zbigniewa Ziobrę, nie zawiódł, jak dotąd, pokładanych w nim nadziei. Z rosnącą gorliwością ściga sędziów już nie tylko za ich wypowiedzi, uczestnictwo w nieprawomyślnych wydarzeniach czy posługiwanie się brzydkim słowem Konstytucja, ale coraz częściej – za czynności procesowe, za postanowienia i orzeczenia.

Podziwiamy ciężki, ale chyba próżny trud, który dowodzi jednak stalowego charakteru pana rzecznika, nieuginającego się przed żadną krytyką, a nawet przed autorytetem europejskiego trybunału. Piotr Schab prze do przodu z godną podziwu determinacją, z niezachwianym zapewne przekonaniem, że dokądś go ten mozolny wysiłek doprowadzi, bo władza, którą otrzymał z rąk przemijających (co nieuniknione) polityków, jest z pewnością wieczna.

Najnowszy dowód tego zapału Piotra Schaba przynosi kolejny jego komunikat, który 27 listopada ukazał się na internetowej stronie rzecznik.gov.pl:

Komunikat Rzecznika Dyscyplinarnego sędziego Piotra Schaba w sprawie wszczęcia postępowań dyscyplinarnych przeciwko niektórym sędziom Sądu Okręgowego w Krakowie

26 listopada 2019

Publikujemy komunikat Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędziego Piotra Schaba z 26 listopada 2019 r. w sprawie wszczęcia dnia 25 listopada 2019 r. postępowań dyscyplinarnych przeciwko Rafałowi L., Kazimierzowi W. i Wojciechowi M., sędziom Sądu Okręgowego w Krakowie.

Zarzuty dyscyplinarne, przedstawione wyżej wymienionym sędziom, dotyczą uchybienia godności urzędu przez to, że jako funkcjonariusze publiczni – członkowie składu orzekającego w sprawie Sądu Okręgowego w Krakowie – przekroczyli swe uprawnienia w ten sposób, że przyznając sobie kompetencje do oceny prawidłowości działania organów konstytucyjnych w zakresie powołania w I instancji asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, podważając tym samym przepis art. 106i § 1 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, wzięli udział w wydaniu postanowienia o odroczeniu rozprawy w celu ustalenia, czy zachodzi okoliczność, która mogłaby wskazywać na niewłaściwe powołanie w/w asesora, co stanowiło bezprawną ingerencję w ustawowy tryb powoływania sędziów i asesorów sądowych do składów orzekających i mogło prowadzić do naruszenia przepisu art. 178 ust. 1 Konstytucji RP oraz naruszało art. 89 § 1 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, a tym samym stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego wyrażającego się w prawidłowym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Komunikat-Sędziowie-SO-Kraków-Asesor
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments