„Baby Pruskie”: Michał Lasota ściga sędzię SO w Olsztynie Dorotę Lutostańską za „KonsTYtucja, Jędrek”

0
(0)

Komunikat rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie

Informuję, że w dniu 25 marca 2019 r. do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło postanowienie Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych [Michała Lasoty – przyp. redakcja Monitora] o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędzi Dorocie Lutostańskiej.

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych w dniu 24 lutego 2019 r. wydał postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko Dorocie Lutostańskiej, sędzi Sądu Okręgowego w Olsztynie. Tym samym postanowieniem rzecznik przedstawił sędzi Dorocie Lutostańskiej zarzut dyscyplinarny popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 §1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Przedstawiony sędzi Dorocie Lutostańskiej zarzut dyscyplinarny ma polegać na

„oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa poprzez to, że w okresie od 9 do 23 listopada 2018 r. w Olsztynie, jako sędzia wyznaczony do rozpoznania sprawy VII Kz 518/18, wbrew art. 41 §1 kpk w zw. z art. 42 §1 kpk i w zw. z art. 16 §1 kpw, zaniechała żądania wyłączenia od udziału w sprawie mimo istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, to jest publicznego wystąpienia w koszulce oznaczonej takim samym symbolem, jak koszulki, których postępowanie przed Sądem dotyczyło, a które to wystąpienie zostało utrwalone poprzez fotografie, następnie rozpowszechnione za pomocą internetu”.

Sprawa sędzi Doroty Lutostańskiej w I instancji będzie rozpoznana przez Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

Jednocześnie wyjaśniam, że przywołana w zarzucie dyscyplinarnym sprawa VII Kz 518/18 dotyczyła dwóch osób obwinionych o ubranie kopii Bab Pruskich w koszulki z napisem „KonsTYtucJA, Jędrek”. Sędzia Dorota Lutostańska w dniu 23 listopada 2018 r. wydała postanowienie utrzymujące w mocy orzeczenie sądu I instancji o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie, uznając, że zachowanie obwinionych nie zawierało znamienia wykroczenia, gdyż nie było społecznie szkodliwe.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 28 marca 2019 r.

 

*Zdjęcie Bab Pruskich pochodzi z blogu „Obywatel Warmińsko-Mazurski” KOD Olsztyn

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments