Sędziowie warszawscy negatywnie opiniują Informację roczną i powiadamiają opinię publiczną o pogłębiającym się chaosie

0
(0)

Uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie podjęte na posiedzeniu w dniu 13 marca 2019 r.

Uchwała nr 1

Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 52) Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 13 marca 2019 r. wysłuchało Informacji rocznej o działalności sądów działających na obszarze okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w roku 2018. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie negatywnie opiniuje Informację roczną o działalności sądów działających na obszarze okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w roku 2018.

Uchwała nr 2

„Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie z niepokojem informuje opinię publiczną, że utrzymywanie dotychczasowego bezprecedensowego stanu pogłębiającego się chaosu regulacji, polityki kadrowej skutkującej długotrwałymi wakatami na stanowiskach sędziów, polityki płacowej – skutkującej odpływem pracowników, bez których efektywne wymierzanie sprawiedliwości nie jest możliwe, prowadzi wprost do sytuacji, w której sądy okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie nie są w stanie zapewnić Obywatelom zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do rozpoznania Ich spraw bez nieuzasadnionej zwłoki.

Poza ogólnymi kwestiami wskazanymi wyżej, nie do zaakceptowania jest sytuacja, wielokrotnie podnoszona na Zgromadzeniach, a dotycząca funkcjonowania w Sądzie Okręgowym w Warszawie wiceprezesa, którego zakres obowiązków jest iluzoryczny. Nie może być zgody na wydatkowanie publicznych środków w postaci dodatku funkcyjnego, w sytuacji kiedy sędzia je pobierający faktycznie nie pełni swojej funkcji. Niestety sytuacja ta pozostaje bez żadnej reakcji Ministra Sprawiedliwości.

Wobec powyższego Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie nie mogło pozytywnie zaopiniować informacji rocznej o działalności sądów działających na obszarze okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w roku 2018. Jednocześnie Zgromadzenie Przedstawicieli stwierdza, że dobre wyniki statystyczne osiągnięte przez Sądy okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie są efektem ciężkiej i ofiarnej pracy wszystkich sędziów i pracowników tych Sądów, pomimo niesprzyjających warunków: tragicznej sytuacji kadrowej w Sądach oraz permanentnych zmian ustrojowych i uregulowań prawnych. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie zobowiązuje Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie do przesłania powyższej uchwały Ministrowi Sprawiedliwości, prezesom Sądów Apelacyjnych i Okręgowych i Przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa.”

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments