Okiem sędziego: Hiszpańska inkwizycja

0
(0)

https://www.youtube.com/watch?v=SxJASsVRRpQ

Jak wiemy od czasów świetności Latającego Cyrku Monty Pythona nikt z nas nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji. W każdym czasie, w każdym miejscu i pod każdym pretekstem może nas ona zaatakować. Przewrotny humor brytyjskich komików od jakiegoś czasu bawi mnie jednak nieco mniej. Nawet genialny w swym absurdzie motyw spieszących do sądu miejskim autobusem duchownych z inkwizycji, jakoś wydaje mi się w ostatnich miesiącach bardziej realistyczny.

Skoro bowiem rzecznik dyscyplinarny Schab i jego dzielni zastępcy Radzik i Lasota uznają, że sens pełnienia przez nich funkcji z nominacji ministra Ziobry zasadza się na:

– nękaniu sędziów przeprowadzających symulacje rozpraw dla młodzieży,

– ściganiu sędziów formułujących pytania prejudycjalne do TSUE,

– tropieniu tych zuchwalców, co na zgromadzeniach samorządu sędziowskiego śmią przygotowywać nieprawomyślne uchwały (czytaj: takie co się nie podobają temu, kto mianował panów Schaba, Radzika i Lasotę),

to jednej strony robi się śmiesznie, z drugiej trochę straszno.

Próbując odgadnąć, jakimiż to meandrami podążają myśli panów rzeczników, doszedłem do wniosku, że powód ich jakże wyczerpującej (bo nie jest przecież łatwo ścigać dziesiątki, a obecnie już setki niesfornych sędziów) aktywności jest jeden:

https://www.youtube.com/watch?v=S4LYzqaoP9Y

Dopuszczanie do krytyki.

Gdy pojawia się zatem krytyka (a jak można przypuszczać dopuszczenie do niej nie podoba się rzecznikowi dyscyplinarnemu i jego zastępcom) jedynie słusznych poczynań ministra i krs, a do tego sędziowie wprost wyrażają swój brak entuzjazmu wobec podważania przez polityków niezależności sądów i niezawisłości sędziów, to nieuchronnie w każdym chwili może pojawić się hiszpańska inkwizycja.

Strzeżcie się !

Okiem sędziego

*Autor blogu jest sędzią w jednym ze stołecznych sądów. Publikujemy za jego zgodą.

**Od Redakcji: pisownia (krajowa rada sądownictwa) – oryginalna i celowa

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments