Okiem sędziego: Jak walczyć z kastą ?

0
(0)

https://wpolityce.pl/polityka/414089-nasz-wywiad-jak-walczyc-z-upolitycznieniem-kasty

Ważny sędzia z wybranej w sposób sprzeczny z Konstytucją krs poucza.

W zasadzie można się zgodzić z naukami sędziego [Tomasza] Szmydta, prawie można, a jak wiadomo prawie robi różnicę. Czasem bardzo istotną.

Sędzia z krs niepokoi się o to jak „będzie postrzegała sędziego osoba, która ma określone poglądy i wie, że sędzia prezentuje zupełnie inny światopogląd ?”

I tu pełna zgoda, obywatel idący do sądu, w którym jego sprawę prowadzi sędzia jawnie nawołujący do głosowania np. na PO, może się czuć równie niekomfortowo jak obywatel którego sprawę prowadzi sędzia nawołujący do głosowania na PiS. Tyle, że problem w takiej postaci jest nieco wydumany. Sędziowie nie nawołują do głosowania na jakąkolwiek partię.

Istota sprawy polega na czymś zupełnie innym. Dziś rządzący, a także jak się okazuje sędziowie z krs czy też pracujący w biurze tego organu, jak też prominentni przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, usiłują wmówić nam wszystkim, że obrona Konstytucji, głoszenie, że Konstytucja jest najwyższym prawem w naszym Państwie, uparte przypominanie, że w Polsce obowiązuje trójpodział władzy, zaś zagwarantowana wprost w Konstytucji niezależność sądów i niezawisłość sędziów, a także odrębność wymiaru sprawiedliwości od innych władz, to nie są nic nie znaczące frazesy, to jest uprawienie polityki. Otóż nie ma zgody na takie postawienie sprawy. Obrona Konstytucji i obrona prawa nas wszystkich do wolnych od politycznych wpływów sądów, jest obroną wartości zapisanych w Konstytucji, a nie uprawieniem polityki.

No tak, ale jak zatem walczyć z upolitycznieniem „kasty” ? Kilka rad dla wszystkich, a najbardziej dla obecnie rządzących:

Po pierwsze usunąć z krajowej rady sądownictwa sędziów wybranych przez polityków w sposób niezgodny z Konstytucją i powiązanych w różny sposób z obecnym ministrem sprawiedliwości.

Po drugie wybrać w sposób legalny (przez środowisko sędziów) 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Po trzecie odesłać z ministerstwa sprawiedliwości do pracy w sądach tych stu kilkudziesięciu sędziów, pozbawiając ich iście królewskich dodatków do pensji, zaś zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na nagrody dla pracowników sądów.

Po czwarte powoływać na funkcje prezesów i wiceprezesów (z udziałem samorządu sędziów) sądów osoby kompetentne i niezależne, o dużym dorobku merytorycznym, cieszące się autorytetem w swoich środowiskach, a nie nominować osoby pozbawione tych przymiotów, za to powiązane z ministrem bądź jego podwładnymi z ms.

Po piąte pozbawić ministra sprawiedliwości narzędzi do swoistego kupowania sobie lojalności niektórych sędziów poprzez wprowadzenie czytelnych zasad (losowanie, decyzje kolegium ?) delegowania sędziów do komisji odpowiedzialnych za egzaminy wstępne do zawodów prawniczych i egzaminy końcowe (dla niewtajemniczonych, to dobrze ponad 6000 zł na rękę )

Po szóste wprowadzić czytelne, jasne kryteria delegowania sędziów do sądów wyższej instancji i wprowadzić mocne gwarancje zapobiegające możliwości odwołania sędziego z delegacji gdy wyrok w danej sprawie nie spodoba się ministrowi

Te kilka kroków byłoby zaledwie wstępem do zdyscyplinowania nadzwyczajnej kasty sędziów: z ministerstwa sprawiedliwości, z krajowej rady sądownictwa i z części gabinetów prezesowskich.

Obawiam się jednak, że pan sędzia Szmydt i inni członkowie Zespołu ds. czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów i asesorów sądowych na jego najbliższym posiedzeniu będą zajmować się czymś zupełnie innym.

P.S. Jak rozumiem obywatel stający przed sędzią milczącym uparcie, gdy jest łamana Konstytucja i krok po kroku ograniczana niezależność sądów, będzie miał pewność, że w sprawie, gdzie po drugiej stronie będzie prokurator, policja czy wojewoda, (czy też w sprawie, gdzie pan minister był łaskaw się wyrazić, jaki powinien zapaść w niej wyrok) sędzia taki będzie wiedział, jaki powinien wydać wyrok.

Okiem sędziego

*Autor blogu jest sędzią w jednym ze stołecznych sądów. Publikujemy za jego zgodą.

Od redakcji: pisownia oryginalna

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments