Od Redakcji: Poniższy list nadszedł mailem. Publikujemy go w całości, dodając tylko zdjęcie okładek obu polecanych przez autora książeczek. Uważamy bowiem, tak jak dr inż Włodzisław Kostecki, że obywatel winien być do swojej roli świadomego obywatela przygotowywany od dzieciństwa. Brak tej od najwcześniejszych lat prowadzonej edukacji obywatelskiej przynosi skutki, których dzisiaj doświadczamy.
Mój post w dniu 16.09.2018 w grupach FB:
Zakładam, że każda/każdy z Was chce, aby Twoje DZIECKO (w wieku szkolnym) znało aktualną KONSTYTUCJĘ Polski lepiej niż Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro, Robert Hernand, Marcin Warchoł, Łukasz Piebiak i Jan Kanthak (wymieniam tylko „najwybitniejszych”, którzy z jej „znajomości” zasłynęli ostatnio publicznie najbardziej).
Skoro tak, ustaliłem, że istnieją (aż i tylko) DWIE pozycje książkowe, które zostały opracowane z myślą o dzieciach. Poniżej podaję ich dane wraz z najniższą obecnie ceną we wskazanym najtańszym źródle ich zakupu [księgarni internetowej Bonito.pl (https://bonito.pl/), która oferuje również możliwość bezpłatnego odbioru zamówień w wybranym (spośród 28-miu) własnym Punkcie Odbioru Zamówień (płatność gotówką lub kartą)]. Oto one:
1. „Konstytucja Polski dla dzieci” (Jarosław Górski, Wydawnictwo SBM, 2014; cena: 7,14 zł)
– Jarosław Górski to polonista, dziennikarz, nauczyciel. Zajmuje się głównie publicystyką kulturalną i społeczną.
Jest to książka, w której zawarto mnóstwo informacji o najważniejszej ustawie w Polsce. Dziecko znajdzie tam przejrzyste rozdziały dotyczące ustroju naszego kraju, historii parlamentaryzmu, a także praw i obowiązków każdego obywatela. Wszystko to wzbogacono kolorowymi zdjęciami i ilustracjami.
2. „Jak urządzić Skrzatowisko” (Ewa Łętowska i Krzysztof Pawłowski, wyd. Krytyki Politycznej, 2018, cena: 23,99 zł)
– Ewa Łętowska to prof. nauk prawnych, członek rzeczywisty PAN, pierwsza rzecznik praw obywatelskich (1988-1992) oraz sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011).
– Prof. Krzysztof Pawłowski jest filozofem, pracownikiem naukowym na Wydz. Filozoficznym, Inst. Filozofii, Katedra Filozofii Boga i Religii, Akademia Ignatianum w Krakowie. [Redakcja Monitora: Współautorem jest inny Krzysztof Pawłowski, który ukończył studia w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, pracował w instytucjach naukowych i organizacjach pozarządowych i jest autorem dwóch powieści dla dzieci i nie tylko]
Opracowali oni książkę dla dzieci, która opowiada o tworzeniu konstytucji. W wyimaginowanej krainie – Skrzatowisku – mieszkają obok siebie skrzaty, elfy, krasnoludy, pokemony, smoki, trolle i gobliny. Każdy jest inny, każdy ma swoje troski i zwyczaje. Czasem się lubią, a czasem kłócą. Ale wszyscy chcą żyć razem. Co trzeba zrobić, żeby nie było kłótni w Skrzatowisku? Trzeba przestać krzyczeć, a następnie usiąść razem i napisać konstytucję. Okazuje się, że konstytucja przydaje się każdej społeczności – od tej chwili ta sprawa będzie jasna także dla dzieci.
Powyższy wpis opublikowałem w dniu 16.09.2018 do tej pory (ok. 20:50) w grupach FB o następujących adresach:
https://www.facebook.com/
https://www.facebook.com/
https://www.facebook.com/
https://www.facebook.com/
https://www.facebook.com/
https://www.facebook.com/
Moim zamiarem jest powtórzenie tego postu w kilkudziesięciu dalszych grupach FB, na Twitterze i na kilku innych portalach internetowych.
Oświadczam, że powyższy post, choć można go uznać, jako reklamujący produkty, nie ma w swoim założeniu takiej reklamy dostarczać. Jego celem jest dopomożenie rodzicom dzieci w wieku szkolnym w zadbaniu o to, by swoim dzieciom przedmiotowe książki kupić po to, żeby je przeczytały i miały „pod ręką”. Z własnego doświadczenia wiem, że „wykrycie” tych dwóch „perełek konstytucyjnych” nie było łatwe. Dzielę się więc po prostu z innymi swoim doświadczeniem.
Ufam, że powyższe informacje okażą się pomocnymi i pożytecznymi dla szerokiego grona osób. Satysfakcja wynikająca z tej ufności jest dla mnie nagrodą za ten wysiłek.
Dodam, że dziś obie te książki zamówiłem w ww. księgarni internetowej z zamiarem sprezentowania ich moim wnukom (kl. V i VI), aby wraz z nimi je czytać i interpretować im ewentualne trudniejsze zagadnienia.
Licznych przyjaciół i znajomych (w polu Bcc:) zachęcam do rozpowszechniania tego e-maila.
Uprzejmie pozdrawiam,
dr inż. Włodzisław Kostecki