Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim zarejestrowała pod sygn. 3028-1.Ds.42.2022 zawiadomienie prokuratora Michała Ostrowskiego o przestępstwie z art. 286 § 1 kk w zb. z art. 294 § 1 kk popełnionym na jego szkodę oraz członków rodziny, w którym zawarł również wniosek o wytoczenie przez prokuraturę powództwa i zabezpieczenie roszczenia na spornej nieruchomości, w imieniu ww. oraz członków jego rodziny.
Działania prokuratora Michała Ostrowskiego skutkowały wytoczeniem przez Prokuraturę Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 5 czerwca 2022 r. sygn. 3028-1.Pc.1.2022 powództwa o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości w sytuacji, gdy nie wymagała tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego, a czynności zostały podjęte z uwagi na funkcję sprawowaną w strukturze prokuratury przez osobę kierującą wniosek, naruszając w ten sposób § 3 pkt 1 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów, tj. o przewinienie dyscyplinarne określone w art. 137 § 1 pkt 5 ustawy Prawo prokuraturze.
Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości został dotychczas powołany do przeprowadzenia postępowań obejmujących swoim zakresem następujące zachowania prokuratora Michała Ostrowskiego:
- Uchybienie godności urzędu poprzez publiczne prezentowanie nieodpowiadających prawdzie zarzutów dotyczących rzekomego szykanowania i naruszania praw pracowniczych prokurator Ewy Fedorowicz, tj. delikt dyscyplinarny z art. 137 § 1 pkt 5 ustawy Prawo o prokuraturze.
- Uchybienie godności urzędu polegające na użyciu w piśmie z dnia 4 czerwca 2024 r. niestosownych sformułowań pod adresem Zastępcy Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu i Naczelnika 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, tj. delikt dyscyplinarny z art. 137 § 1 pkt 5 ustawy Prawo o prokuraturze.
- Naruszenie godności urzędu poprzez zamieszczenie w dniach 17 i 18 września 2024 r. w serwisie X postu nielicującego z zajmowanym stanowiskiem, wyszydzającego i wyśmiewającego prokuratorów oraz pracowników Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, a także prokuratorów podległych Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu, realizujących działania związane z zabezpieczeniem budynków prokuratury w trakcie zagrożenia powodziowego, tj. delikt dyscyplinarny z art. 137 § 1 pkt 5 ustawy Prawo o prokuraturze.
- Oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa polegającą na wszczęciu i prowadzeniu śledztwa bez rejestracji w systemie ewidencji prokuratury, z intencjonalnym wykorzystaniem uprawnień przewidzianych w art. 3 § 1 ustawy Prawo o prokuraturze z naruszeniem zasady obiektywizmu i bezstronności, a nadto na podejmowaniu w interesie określonej grupy osób, narażonych na odpowiedzialność z tytułu naruszania reguł demokratycznego państwa prawnego, czynności procesowych z pominięciem pragmatyki służbowej oraz przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w tym dotyczących sposobu i zakresu działania kancelarii w Prokuraturze Krajowej, tj. delikt dyscyplinarny z art. 137 § 1 pkt 1 ustawy Prawo o prokuraturze.
Na zdjęciu Prok. Michał Ostrowski z prawej, obok prok. Roberta Hernanda