Komisja selekcyjna przeprowadziła wysłuchania kandydatów na stanowisko Prokuratora Europejskiego z Polski

0
(0)

09.07.2024

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyły się 9 lipca przesłuchania trzech polskich kandydatów wskazanych na stanowisko Prokuratora Europejskiego. To kolejny etap procedury przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej (EPPO).

Każde państwo uczestniczące w Prokuraturze Europejskiej wskazuje trzech kandydatów, spośród których Rada UE wybiera jednego, a następnie powołuje go na 6-letnią kadencję.

Po zakończeniu krajowej procedury wyboru kandydatów przez Zespół powołany przez Ministra Sprawiedliwości, Polska wskazała następujących kandydatów:

– Agnieszkę Adamowicz;
– Grażynę Stronikowską;
– Pawła Wąsika.

Kolejnym niezbędnym krokiem w procedurze wyboru Prokuratora Europejskiego z Polski, było przeprowadzenie przez Komisję Selekcyjną rozmów z poszczególnymi kandydatami. Komisja selekcyjna składa się z 12 osób wybieranych spośród byłych członków Trybunału Sprawiedliwości i Trybunału Obrachunkowego, byłych przedstawicieli krajowych Eurojustu, członków krajowych sądów najwyższych, osób sprawujących wysokie stanowiska prokuratorskie, wskazanych przez Parlament Europejski i prawników o uznanych kompetencjach.

Przesłuchania są podstawą do przygotowania przez Komisję Selekcyjną pisemnej opinii wraz z uzasadnieniem na temat każdego z kandydatów. Rada UE na podstawie przekazanych opinii, dokona wyboru jednego z przedstawionych przez Polskę kandydatów, który obejmie stanowisko Prokuratora Europejskiego z Polski.

Prokuratura Europejska i Prokurator Europejski

EPPO to niezależny organ Unii Europejskiej odpowiedzialny za prowadzenie postępowań przygotowawczych, wnoszenie i popieranie oskarżeń przeciwko sprawcom przestępstw naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej (tzw. przestępczość PIF).

Obejmują one kilka rodzajów nadużyć finansowych, transgraniczne oszustwa związane z VAT stanowiące szkodę dla budżetu UE powyżej 10 mln euro, pranie pieniędzy, korupcję itp. Prokuratura Europejska ściśle współpracuje z krajowymi organami ścigania oraz z innymi organami, np. Eurojustem i Europolem.

Do zadań Prokuratura Europejskiego, który swoje obowiązki wykonuje w centralnym biurze EPPO w Luksemburgu należy m.in.:
– uczestniczenie w pracach kolegium Prokuratury Europejskiej;
– nadzorowanie i prowadzenie postępowań przygotowawczych, za które odpowiadają delegowani prokuratorzy europejscy prowadzący sprawę w swoim państwie członkowskim;
– wydawanie poleceń delegowanym prokuratorom europejskim prowadzącym poszczególne sprawy, jeżeli jest to niezbędne do efektywnego prowadzenia postępowania przygotowawczego;
– pełnienie roli punktów kontaktowych w przekazywaniu informacji między stałymi izbami, prokuraturami krajowymi, a delegowanymi prokuratorami europejskimi w swoich państwach członkowskich oraz monitorowanie realizacji zadań Prokuratury Europejskiej w swoich państwach członkowskich.

ms.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments