Sądownictwo, prokuratura: odwołania, powołania (odc. 30). Rzeszów, Koszalin

0
(0)

Odwołanie Prezesa i Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał z funkcji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie sędziego Sądu Apelacyjnego Rafała Puchalskiego oraz Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie sędziego Sądu Apelacyjnego Józefa Pawłowskiego.

Decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu sędziów: Rafała Puchalskiego i Józefa Pawłowskiego z zajmowanych stanowisk funkcyjnych została uzasadniona podpisaniem przez sędziów list poparcia sędziów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z 8.12.2017 r.

Kolejna przesłanką odwołania jest okoliczność, iż sędzia Rafał Puchalski uchwałami Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 6.03.2018 r. i 12.05.2022 r. dwukrotnie został wybrany na członka Krajowej Rady Sądownictwa, w sytuacji, gdy kadencja poprzedniej KRS została przerwana wbrew przepisom Konstytucji RP.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwołaniem sędziów: Rafała Puchalskiego i Józefa Pawłowskiego jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 8.12.2017 r., przy czym nastąpiło to w sytuacji, w której – co najmniej od 19.11.2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z 8.12.2017 r, nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podjął decyzję o odwołaniu Kierownictwa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu, działając w celu zapobiegnięciu pogłębianiu się chaosu w zarządzaniu sądem.

Odwołanie Prezes i Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał z upływem 26.06.2024 r. sędziego Tomasza Krzemianowskiego z funkcji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie, a z upływem dnia 27.06.2024 r. sędzię Justynę Celińską z funkcji prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Odwołanie wyżej wymienionych sędziów zostało poprzedzone procedurą odwołania – wystąpieniem do Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie, które w dniu 21 czerwca 2024 r. podjęło uchwały o pozytywnym zaopiniowaniu zamiaru ich odwołania przez Ministra Sprawiedliwości z funkcji prezes/wiceprezesa sądu.

Zgodnie z art. 27. § 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) Prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

ms.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments