23 maja – Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

0
(0)

Jak co roku, w dniu 23 maja będziemy obchodzić Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię.

W poprzednim roku symbolem tego święta była fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi dodatkowo zawisły w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach sądów, kariatydach w Sądzie Najwyższym, a także na stronach internetowych.

W tym roku planujemy zaprosić obywateli do sądów na rozprawy i chcemy, aby to oni przypięli fioletowe wstążki do swoich strojów jako wyraz solidarności z sędziami i pracownikami wymiaru sprawiedliwości. Oprócz wymiaru symbolicznego przypięcie fioletowej wstążki będzie sygnałem dla sędziów, iż osoby znajdujące się na sali rozpraw celowo w tym dniu przyszły do sądu, aby uczestniczyć w jawnych rozprawach.

Prosimy o zorganizowanie w tym dniu przy wejściu do sądów oznaczonych punktów, w których obywatele zainteresowani udziałem w rozprawie jako publiczność uzyskają pomoc pracownika i dostaną fioletową wstążkę. Chcemy ogłosić listę tych sądów, dlatego prosimy Państwa o poinformowanie nas o przystąpieniu do akcji w tym dniu. Naszym partnerem, który będzie nas wspierał w organizacji DWS, będzie Fundacja Court Watch i jej wolontariusze. Przekażemy dane sądów biorących udział w akcji wolontariuszom Fundacji.

Jeśli to możliwe prosimy o umieszczenie fioletowych elementów wystroju budynków sądów.

Chcemy, aby ideą Dnia Wymiaru Sprawiedliwości było także poszerzanie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa, a przede wszystkim młodych ludzi. Zapraszamy również w tym dniu do organizacji zajęć edukacyjnych o tematyce prawnej prowadzonych przez sędziów dla dzieci i młodzieży  lub innych wydarzeń o podobnym charakterze. W przypadku, gdyby do takiego wydarzenia miało dojść prosimy o informację zwrotną. Zostanie ona umieszczona na naszych stronach internetowych oraz w dostępnych nam kanałach informacyjnych (listy, maile, media społecznościowe). W sprawie wszystkich wydarzeń proszę o kontakt na adres e-mail: biuro@iustitia.pl

Dysponujemy gotowym plakatem dotyczącym Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Jeśli Państwo wyrazicie zainteresowanie udostępnimy go w formie elektronicznej oraz w miarę możliwości prześlemy przygotowane egzemplarze.

Z wyrazami szacunku

Krystian Markiewicz

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments