2500 dni bezprawia. Nowy raport Wolnych Sądów

5
(1)

Grupa Wolne Sądy opublikowała raport „2500 dni bezprawia”, który krok po kroku pokazuje w jaki sposób władza polityczna doprowadziła do destrukcji państwa prawa.

Raport pierwotnie został opublikowany – 23 czerwca 2021 r. – pod tytułem „2000 dni bezprawia” i jest na bieżąco aktualizowany.

Jest to zapis wszystkich zmian ustawodawczych i innych decyzji władzy wykonawczej i ustawodawczej od 2015 roku zmierzających do upolitycznienia sądownictwa. Jak piszą autorzy, skatalogowanie i uporządkowanie tych wydarzeń jest ważne, abyśmy mieli świadomość, jakimi metodami władza przejmowała sądy, które zgodnie z Konstytucją powinny być przecież niezależne, właśnie w interesie społeczeństwa.

Raport został zaktualizowany m.in. o najważniejsze zmiany dotyczące Sądu Najwyższego i Izby Odpowiedzialności Zawodowej oraz o toczące się postępowania dyscyplinarne sędziów.

Raport pokazuje także, że żadna z podjętych od 2015 r. czynności nie zmierzała do przeprowadzenia rzeczywistej i rzetelnej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Świadomość tego jakie działania zostały przeprowadzone będzie kluczowa, gdy przyjedzie czas naprawy tego, co zostało zniszczone.

Dzięki odwadze i determinacji sędziów, prokuratorów, adwokatów, obywatelek i obywateli system wymiaru sprawiedliwości jeszcze się nie załamał. Od nas zależy czy duch sprawiedliwości przetrwa i czy państwo prawa zostanie odbudowane – konczą prezentację Raportu jego autorki i autorzy.

2500-dni-bezprawia-update-raportu-2000-dni-PL-
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments