Jakub Tau: Czterdziestolatkowie

5
(2)

Był chyba 1991 r. Delegacja polskich dziennikarzy, ale też rosyjskich, poleciała do Monachium. Bawarczycy chwalili się jak mogli, między innymi chwalili się lotniskiem.

Dopiero co otwarto München 2. Oprowadzający dziennikarzy młody człowiek mówił z dumą, że budowa trwała 40 lat. Ludzie z Europy Wschodniej, dopiero co zdesowietyzowanej, mogli nie wiedzieć, o co chodzi, dlaczego tak długo, więc im – niepytany – wyjaśnił: bo trzeba było załatwić sprawy wywłaszczeń. Okoliczni bauerzy nie bardzo chcieli się pozbywać swoich gospodarstw. Negocjacje finansowe dlatego tak długo trwały.

Sama budowa poszła jak z bicza strzelił.

Co to ma wspólnego z Polską? A ma i to wiele, bo jakoś ekspresowo idzie budowa CPK i linii kolejowych schodzących się jak szprychy do zamierzonego portu lotniczego, który potrzebny jest, a niektórzy mówią, że nie jest.

Ale nie w tym rzecz. Oto posłowie opozycji mówią z trybuny sejmowej o miejscowych, którzy przychodzą do ich biur poselskich i skarżą się, że chcą ich wywłaszczyć.

A może by tak pójść w ślady Bawarczyków i negocjować ceny za nieruchomości?

Nie da rady. Za czterdzieści lat prezesa kraju już nie będzie, PiS pewnie pozostanie w przerażonej pamięci narodu, a dzisiejsze noworodki będą czterdziestolatkami i każde z nich inaczej będzie pamiętało okres historii Polski, kiedy rządził WUC, prokuratorem nad prokuratory był Ziobro, a pierwszym z nowej elity finansowej był Obajtek bogaty w nieruchomości.

Wybory się zbliżają, więc trzeba już teraz rzucić coś ludowi na pożarcie, niech się cieszy.

Jakub Tau

Zdjęcie ilustrujące: Lotnisko w Monachium. Autor: Quahadi, Źródło: Wikimedia Commons

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments