Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: NOWELIZACJA

4.5
(2)

Nowelizacja nie oznacza polepszenia ustawy, ale jej zmianę. Nieraz przypomina kontynuację kiepskiej noweli. Przykład: prawie dwadzieścia zmian ustawy o Sądzie Najwyższym.

Około trzech tysięcy osób podpisało się pod protestem przeciw nowym przepisom o resocjalizacji nieletnich. Niewiele – bo tylu liczy mała wioska. Wiele – bo podpis pod ustawą złożył tylko jeden człowiek.

Widmo odkuwania i odśrubowywania członków TK z posad zostało przedstawione (i nadal wisi) na oficjalnej stronie organu Julii Przyłębskiej. Tekst Jarosława Wyrembaka jest gotowym materiałem dla… kabaretu. Nie wymaga wyśrubowanych umiejętności (wystarczy wystraszona mina) ani wykucia na blachę (bo to jedna kartka).

Ekstazy bliskie są kolejne groźby Miedwiediewa – tym razem zapowiedział Europie Sąd Ostateczny. Zważywszy na jego wzrost, wyżej sięgnąć już się nie da.

Liche to koneksje! Salvini – polityczny druh polskiego premiera – wydatnie przyczynił się do upadku premiera Włoch. Draghi był jednym z najbardziej wyrazistych zwolenników ostrego kursu wobec Putina i wojny z Ukrainą.

Inicjatywa Solidarnej Polski w zakresie zmian w k.k. w części odnoszącej się do ochrony uczuć religijnych napotkała na trudności. Jednym z niezadowolonych okazało się… „Ordo Iuris”. Czym im podpadł ten pomysł? Pewno ktoś z „Ordo” nie dostał posady w Ministerstwie Sprawiedliwości albo odmówiono pieniędzy na jakiś projekt. Nim ta ordynarna prawda wyjdzie na jaw, musi minąć okres wylęgowy.

Zachował się opis odwiedzin młodego Tomasza Masaryka u Lwa Tołstoja w Jasnej Polanie. Mimo podziwu dla mistrza, czeski gość nie ukrył zdziwienia stanem jego posiadłości. „Powiedziałem mu, co widziałem na jego wsi, ten bałagan, brud […]. Pan, taki artysta, nie potrafi tego zauważyć?”

A dzisiaj, kiedy mówimy w Senacie, że coś jest niezgodne z konstytucją, to zawsze podnosi się jakiś senator PiS-u i mówi, że od oceny tej zgodności jest TK. Taka zabawa w głupka. Ciekawe, że robią to prawnicy – to cytat z wypowiedzi Bogdana Borusewicza (GW z 5.2.2022).

Czyje to słowa? „Miejmy nadzieję, że ci, którzy nie szanują Konstytucji, nigdy nie wrócą do władzy”. Proszę zgadywać… Ano Kaczyńskiego. Za rok prorok.

Jeden zarzut wystarczy w przyszłości do postawienia ministra Kamińskiego przed Trybunałem Stanu: sprawa Pegasusa.

Alians Polski i Węgier w sprawie euro jest realny. Złotówka nie zamierza ulec pozłacanemu bożkowi, forint nie chce mu dać mu żadnych forów. Nie zgotujemy przecież naszym odwiecznym walutom losu marek, franków, szylingów…

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: dzieci z Jasnej Polany, 1875 r. Źródło: Wikimedia Commons

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments