„Kucharz Putina” przegrał z Radą Unii Europejskiej w Luksemburgu

4.5
(2)

W wydanym 1 czerwca wyroku Sąd Unii Europejskiej (sąd pierwszej instancji) utrzymał w mocy sankcje nałożone w 2020 roku przez Radę na Jewgienija Prigożina, rosyjskiego oligarchę w związku z sytuacją w Libii. Prigożin, znany jako „Kucharz Putina”, jest odpowiedzialny za promocję i  finansowanie Grupy Wagnera, nieformalnej armii najemników powiązanych z Kremlem.

Decyzją z dnia 14 października 2020 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła sankcje na Prigożyna za udział w działaniach Grupy Wagnera w Libii, które to działania zagrażały pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu tego kraju. Jest również odpowiedzialny za rozmieszczanie najemników Grupy Wagnera na Ukrainie. Wcześniej odnosił korzyści z dużych zamówień publicznych rosyjskiego Ministerstwa Obrony po aneksji Krymu i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów.
Po inwazji Rosji na Ukrainę został objęty sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych.

„Kucharz Putina”, stoi również za zorganizowaniem tzw. „kremlowskich trolli” oraz zatrudniającego kryminalistów tzw. „komanda” odpowiedzialnego za usuwanie niewygodnych dla Kremla dziennikarzy i dysydentów.

Publikujemy Komunikat prasowy. Wyrok dostępny jest w językach angielskim i francuskim

cp220091pl

Zdjęcie ilustrujące: Jewgienij Progożin demonstruje premierowi W. Putinowi model swojej fabryki Concord, która będzie zaopatrywać szkoły w catering. 20 września 2010 r. Źródło: Government of the Russian Federation

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments