Jacek Barcik: Dlaczego mec. Giertych myli się w sprawie Międzynarodowego Trybunału Karnego

1
(1)

Ludzie obecnej władzy winni naruszeń Konstytucji RP muszą ponieść konsekwencje prawne, w tym – karne. To pewnik. Ale są granice głupot, które odpowiedzialny prawnik może głosić w mediach. Taką głupotą jest zapowiedź mec. R. Giertycha złożenia do Międzynarodowego Trybunału Karnego zawiadomienia o popełnieniu „zbrodni przeciwko ludzkości” przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Z. Ziobrę, jego zastępcę, prokuratora krajowego B. Święczkowskiego, a także „nieustalonych na razie osób współodpowiedzialnych”.

„Zbrodnia przeciwko ludzkości” miałaby polegać na „masowych zatrzymaniach osób (w Polsce) z powodów politycznych w ciągu ostatnich sześciu lat”.

Taki wniosek jest skazany na porażkę gdyż:

1. Zgodnie z art. 13 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa może do Trybunału złożyć jedynie państwo – strona Statutu albo Rada Bezpieczeństwa ONZ. Wyjątkowo postępowanie może wszcząć także prokurator MTK z mocy własnej, ale w omawianej sytuacji nie jest to możliwe.

2. Omawiana sytuacja nie spełnia cech definicji zbrodni przeciwko ludzkości z art. 7 Statutu MTK.

3. Istotą działania MTK jest zasada pomocniczości, co oznacza, że MTK działa zasadniczo wówczas, gdy sprawa nie mogła zostać załatwiona w ramach krajowego postępowania karnego.

Okoliczności te powodują, że zapowiedź mec. Giertycha ma (niestety) jedynie wymiar medialny. Jest to jednak podważanie autorytetu instytucji (MTK) poprzez wciąganie jej w polską politykę wewnętrzną. Szkoda także autorytetu znakomitych, doświadczonych prawników, którzy zdaniem mec. Giertycha, mają sygnować tę inicjatywę: p. mec. Jacka Dubois i p. mec. Mikołaja Pietrzaka.

Jacek Barcik

Komentarz opublikowany na profilu FB Autora

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments