Jak wpolityce.pl przyznało, że centralny ośrodek dyspozycji politycznej to Jarosław Kaczyński – oświadczenie Małgorzaty Wrzołek-Romańczuk z SN

0
(0)

21 maja Sąd Najwyższy opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie prof. Małgorzaty Wrzołek-Romańczuk, Radcy Prawnego Sądu Najwyższego, w związku z jej wystąpieniem jako pełnomocnika Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego podczas rozprawy przed TSUE w dniu 14 maja 2019 r. oraz publikacją zamieszczoną na portalu wpolityce.pl.

M. Romańczuk-Wrzołek pisze m. in.:

[…] Następnie wskazałam na jeszcze groźniejsze zjawisko, a mianowicie na to, że istotne decyzje w Państwie zapadają poza systemem konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej w tzw. centralnym ośrodku dyspozycji (decyzji) politycznej. I widocznie zadziałało powiedzenie (przysłowie): „Uderz w stół, a nożyce się odezwą„, gdyż – jak uznał autor tekstu – cytuję ponownie „...zamiast używać argumentów merytorycznych wolała opowiadać o Jarosławie Kaczyńskim
Fałsz w tym zakresie polega na tym, że nie wymieniłam ani imienia, ani nazwiska Jarosława Kaczyńskiego. Nawiązałam natomiast […] do znanej od la sześćdziesiątych XX w. koncepcji [….] profesora Stanisława Ehrlicha […]:
„Dla formowania prawa wewnętrznego decydujące znaczenie ma istnienie centralnego ośrodka dyspozycji politycznej, którym jest jakiś organ państwowy, lub nawet kilka organów, jak to się dzieje w niektórych ustrojach, współpracujących z kierownictwem partii rządzącej. Niekiedy w skład tego ośrodka wchodzi w sposób nieformalny jakaś grupa osób lub pojedyncza osoba. Ośrodek ten nie tylko podejmuje decyzje, którym nadaje kształt przepisów prawa, ale dysponuje scentralizowanym aparatem przymusu, przy pomocy którego zapewnia ich efektywność”. (zaznaczenie pochodzi od autorki niniejszego oświadczenia).

Tytuł i skróty – od redakcji MK

Oświadczenie Radcy Prawnego SN prof. Małgorzaty Wrzołek - Romańczuk z dnia 21 maja 2019 r

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments