Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędzi-Kobiet wzywa rządy, aby włączyły afgańskie sędzie i ich rodziny do grup, które wyjeżdżają z kraju

0
(0)

Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędzi-Kobiet (IAWJ) wyraża poważne obawy co do zapewnienia podstawowych praw człowieka afgańskim kobietom i dziewczętom w obliczu zajmowania kolejnych obszarów kraju przez Talibów. Prawa te to m.in. prawa kobiet do życia i pracy w bezpiecznych warunkach.

Jako organizacja zrzeszająca ponad 6500 sędzi-kobiet z ponad 100 krajów na całym świecie, chcemy zwrócić szczególną uwagę na sytuację afgańskich kobiet-sędzi, mając na uwadze wyjątkową rolę, którą odegrały (i wciąż odgrywają) w utrzymywaniu praworządności i praw człowieka dla wszystkich oraz konkretne zagrożenia, których w rezultacie doświadczają. Chylimy czoła przed ich poświęceniem i odwagą.

IAWJ wspiera afgańskie sędzie w ich pracy już od 2003r. Aktualnie w Afganistanie służy 270 kobiet-sędzi, z których ponad 100 jest członkami Afgańskiego Stowarzyszenia Kobiet-Sędzi (AWJA) stowarzyszonego z IAWJ. Niektóre z członkiń zarządu IAWJ rozmawiały z afgańskimi sędziami w czerwcu, w czasie wirtualnego spotkania AWJA.

Sędzie obecne na spotkaniu przekazały swoim koleżankom z zagranicy pilne i ważne informacje. Każda z nich opowiadała o trudnych i niebezpiecznych warunkach życia i pracy. Niektóre sędzie straciły życie w atakach terrorystycznych, a niektóre z obecnych otrzymywały groźby. Sędzie oświadczyły, że kochają swój kraj i nie zamierzają go opuścić. Proszą tylko o możliwość kontynuacji ich ważnej pracy w swoich sądach w bezpiecznych warunkach. Od tego czasu otrzymałyśmy wiele dalszych informacji od naszych członkiń, opisujących pogarszającą się sytuację. Niektóre już musiały opuścić swoje placówki na prowincji, wraz z rodzinami, ponieważ pozostawanie tam było zbyt niebezpieczne.

IAWJ wzywa wszystkich biorących udział w negocjacjach pokojowych do zagwarantowania praw kobiet i dziewcząt. Jednocześnie IAWJ zauważa, że z powodu rodzaju pracy, którą wykonują kobiety sędzie i wyroków, które wydały w sądach karnych, antykorupcyjnych i rodzinnych, wiele z nich będzie w poważnym niebezpieczeństwie, jeśli Talibowie dotrą do Kabulu. Te niebezpieczeństwa są zwielokrotnione z powodu ich płci i faktu, że osoby przez nie skazane zostaną zwolnione z więzień.

IAWJ wzywa rządy, aby włączyły afgańskie sędzie i ich rodziny, znajdujące się w tak tragicznej sytuacji, w działania ochronne przygotowane dla tłumaczy, dziennikarzy i osób, które pracowały dla sojuszniczych jednostek wojskowych w Afganistanie. Afgańskie sędzie, pomagając rozwijać system sprawiedliwości, wspierały budowę praworządności w swoim kraju, ważnego filaru państwa demokratycznego. Biorąc pod uwagę ich poświęcenie, pozostawianie ich na łasce Talibów i grup powstańczych byłoby zaiste tragiczne.

Sędzia Susan Glazebrook

Prezes IAWJ

Official IAWJ Statement on the Current Situation in Afghanistan – International Association of Women Judges

The International Association of Women Judges (IAWJ) has grave fears for the basic human rights of women and girls in Afghanistan as the Taliban advance and take control of large parts of the country. This includes the right of women to live and work in safety and security.

Zdjęcie ilustrujące: Była sędzia Rahila przemawia w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet w Bazarak w prowincji Pajshir, 8 marca 2009 r. Zdjęcie z US Air Force: kpt. Stacie N. Shafran. Źródło: Wikimedia Commons

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments