Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: UMORZENIE

4
(1)

USA mają Bidena, Polska – Obajtka. Ot, marcowa fonetyka.

Minister Ziobro zapowiedział ustawę o sędziach pokoju. Gdyby oznaczyło to danie spokoju istniejącym sądom, rzecz byłaby godna uwagi. Ponieważ jest inaczej, wygląda to na kopię pomysłu Macierewicza o uzupełnieniu armii przez Wojska Obrony Terytorialnej. Tu postęp jest chyba słaby, skoro Pawłowicz wezwała ostatnio do wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej.

Oto anegdota – z dawnych czasów, ale przydatna. Chłop powiedział o carze, że ma go w …. (donos wskazał tę część ciała). Czekano na decyzję władcy, a on napisał na tej samej kartce: „Ja jego też!”. I na tym się skończyło… U nas zapowiada się proces pisarza o obrazę majestatu, a Polska podzieli się podobnie jak Francja przed ponad stu laty. AD znaczy nie tylko Anno Domini. Jest tyle imion na A.

Resort aktywów państwowych budowniczym pomników? Na to wygląda, skoro Jacek Sasin podpisał decyzję o postawieniu pamiątkowego łuku. Spojrzałem do ustawy, a tam w zakresie ministerstwa tylko energia, złoża, kopaliny, etc. Czyżby minister obszedł prawo szerokim łukiem? Ale może jest jakaś luka i trzeba tylko energii, by się do niej dokopać.

Z klubu lewicy do partii Gowina przeszła posłanka Pawłowska. Zaczynała politykę w Wiośnie, więc ogłosiła swoją decyzję w pierwszym dniu wiosny. Prawica odwdzięczy się za ten miły bukiecik jak nie teraz, to później. Na przykład za dwa lata, zgłaszając ósmego kandydata na stanowisko RPO.

Energiczne i publiczne wyznanie wiary złożył wójt Pcimia, mówiąc: „Wierzymy w niewinność naszego byłego gospodarza”. Sądziłem, że wyjmie wielostronicowy dokument i odczyta: „Komisja rewizyjna naszej gminy stwierdziła, że…”, tymczasem wójt postawił na świeckie credo. Nie przekonał mnie – w sprawie pcimskiej pozostanę ateuszem.

Nasze słowa, cokolwiek mówimy, budują świat, i ten najbliższy, i ten wielki. Nie jest wcale tak, że kłamstwa są równoważone przez prawdę, są wręcz okresy epokowej przewagi łgarstw. Najbardziej powinni być na to wyczuleni politycy, choć to tylko pobożne życzenie. I właśnie dlatego nie można z niego rezygnować.

Intryga skierowana przeciw marszałkowi Senatu, Tomaszowi Grodzkiemu ma wyłącznie jeden cel – umocnienie pozycji Ziobry w rządzie. Oczernianie, pomówienia, potwarz, obmowa – greka ma na to wspólne określenie katalalia: słowo przyjemne dla ucha, ale groźne dla sumienia.

Ewentualność pogorszenia stosunków z Węgrami nie wchodzi w grę. Prezydent Duda nie wybrał się tam wyłącznie z powodu pandemii. Stawiamy z uporem Budapeszt w Warszawie. Jesteśmy teraz w środku konstrukcji, majstrując w okolicach litery „p” – tej od prawa.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments