Niedbalstwo czy wyrozumiałość wicerzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty wobec skazanego na odsiadkę pedofila?

5
(1)

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis z dnia 8 marca 2021 r. w przedmiocie rażącego zaniechania obowiązków przez sędziego Michała Lasotę

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów „Themis” wzywa Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę do niezwłocznego odwołania ze stanowiska Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba, oraz jego zastępcy Michała Lasoty, a także do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Michała Lasoty.

Nasze wystąpienie ma bezpośredni związek z ujawnionym przez portal „Onet” rażącym zaniedbaniem przez Michała Lasotę obowiązków sędziowskich, poprzez niepodjęcie przez okres ponad jednego roku działań związanych z zarządzeniem wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności wobec osoby skazanej za przestępstwo seksualne na szkodę osoby małoletniej, co stanowi ewidentny delikt dyscyplinarny.

Czynność, której sędzia zaniechał przez tak długi okres czasu wymagała minimalnego nakładu pracy, a zaniedbanie jakiego się dopuścił jest brzemienne w skutki, gdyż pozwoliło sprawcy na całkowite uniknięcie odpowiedzialności za jedno z popełnionych przestępstw pedofili.

Osoba, która popełnia tak kardynalne i brzemienne w skutki błędy i zaniedbania w pracy sędziowskiej nie ma moralnego prawa, aby bodaj wstępnie oceniać pracę i zachowanie innych sędziów, a do tego sprowadza się praca rzecznika dyscyplinarnego.

Zwracamy uwagę, że wszyscy trzej „centralni” rzecznicy dyscyplinarni zostali wskazani jednoosobowo przez Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, który ponosi pełną odpowiedzialność za ich działania. Sytuacji obecnego rażącego zaniedbania można było uniknąć, gdyby Minister Sprawiedliwości należycie zareagował na ujawniony na wiosnę 2019 r. rażący błąd popełniony przez sędziego Lasotę w postępowaniu dotyczącym innego przestępstwa pedofilii, kiedy sprawca omal nie uniknął odpowiedzialności, gdyż sędzia nie zawiadomił o terminie przesłuchania małoletniego świadka obrońcy oskarżonego i prokuratury. Co więcej, w prowadzonych przez sędziego Lasotę sprawach stwierdzana była przewlekłość postępowań, co doprowadziło do wypłaty odszkodowań przez Skarb Państwa.

Opisane wyżej sytuacje nie tylko nie spowodowały wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych wobec sędziego Lasoty, ale stało się wręcz przeciwnie. Najpierw Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów powszechnych Piotr Schab, dnia 18 października 2019 r., działając na zasadzie „ręka rękę myje”, odmówił w tej sprawie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, następnie upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Michała Lasoty do awansu, a dnia 4 lutego 2020 r. prezydent RP wręczył mu nominację na stanowisko Sędziego Sądu Okręgowego.

Wyznaczanie na wysokie stanowiska w sądownictwie oraz organach ochrony prawnej osób nie spełniających kwalifikacji profesjonalnych i moralnych stało się znakiem firmowym obecnych władz, a w szczególności Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, dla którego głównym kryterium doboru kadr jest bezwzględna lojalność, o którą najłatwiej u osób, które w innych warunkach nie mogłyby liczyć na awans.

themis-sedziowie.eu

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments