Czy wicerzecznik Radzik ścigając sędzię za wejście w skład państwowej komisji ds. pedofilii, szydzi, kpi czy o drogę pyta?

4.8
(4)

2 października na internetowej stronie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnychego ukazał się jego komunikat „Komunikat Rzecznika Dyscyplinarnego sędziego Piotra Schaba w sprawie podjęcia czynności wyjaśniających w sprawie sędzi Sądu Okręgowego w Częstochowie”:

Publikujemy komunikat Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędziego Piotra Schaba z 2 października 2020 r. w sprawie podjęcia przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędziego Przemysława W. Radzika czynności wyjaśniających w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, polegającego na uchybieniu godności urzędu przez ustaloną sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie w stanie spoczynku, która wbrew treści art. 178 ust. 3 Konstytucji podjęła działalność publiczną niedającą pogodzić się z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów w ten sposób, że jako sędzia w stanie spoczynku, będąc stroną stosunku publicznoprawnego łączącego ją z państwem, nie zrzekając się urzędu sędziego, przyjęła odpłatnie pełnione stanowisko w niezależnym organie władzy kontrolnej państwa, to jest funkcję członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajowej wobec małoletniego poniżej lat 15, czym naruszyła także przepis art. 173 Konstytucji.

Komunikat-Komisja

Magdalena Gałczyńska w Onecie przypomniała powód tych zarzutów: sędzia w stanie spoczynku Agnieszka Rękas w połowie lipca 2020 r. została wybrana przez Senat na członkinię państwowej komisji ds. pedofilii, która ma badać ten problem, zwłaszcza w kontekście kościoła katolickiego.

Sędzia Rękas będzie w komisji jedyną osobą, którą rekomendowała do niej opozycja – w Senacie zyskała poparcie klubu KO, PSL oraz senatorów bezpartyjnych. Pozostałe sześć osób do komisji wyznaczył prezydent (1 osoba), premier (1 osoba) Rzecznik Praw Dziecka (1 osoba) oraz Sejm (3 osoby).

Praca w Komisji będzie odpłatna. Podobnie jak praca sędziów – komisarzy wyborczych, sędziów delegowanych do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości,  czy praca sędziów zasiadających w komisjach egzaminacyjnych, powoływanych przez Ministra Sprawiedliwości, komentował dla Onetu Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy SSP Iustitia.

W tym kontekście działanie i słowa dzielnego Przemysława Radzika brzmią jak szyderstwo z poczucia przyzwoitości. I nie wiemy, czy szydzi on, kpi czy o drogę pyta…

Piotr Rachtan

 

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments