Weimarski Trójkąt samorządu adwokackiego przeciwko postępującym naruszeniom zasady demokratycznego państwa prawnego w Polsce

4.5
(4)

Trójstronny list otwarty z dnia 10 września 2020 r., podpisany przez Prezydenta Niemieckiego Samorządu Adwokackiego (Deutscher Anwaltverein), Dziekan Paryskiej Izby Adwokackiej oraz Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Warszawa, 10 września 2020 r.

Dziekan Paryskiej Izby Adwokackiej, Prezes Izby Adwokackiej w Niemczech i Dziekan Warszawskiej Izby Adwokackiej ponownie wyrażają głębokie zaniepokojenie i sprzeciwiają się postępującym naruszeniom zasady demokratycznego państwa prawnego w Polsce. Od 2015 roku obserwujemy trwający kryzys, spowodowany m.in. licznymi reformami systemu sądownictwa. Reformy te naruszają niezależność polskich sądów, poczynając od Trybunału Konstytucyjnego, przez Krajową Radę Sądownictwa, po sądy powszechne i Sąd Najwyższy.

Coraz częściej wszczynane są postępowania dyscyplinarne przeciwko sędziom i prokuratorom stającym w obronie praworządności lub wydającym orzeczenia, które nie spełniają politycznych oczekiwań. Wszystko to stanowi szczególne zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej i niezależności prokuratorów, oraz wywołuje efekt mrożący, co zagraża bezpieczeństwu prawnemu wszystkich obywateli Polski. W kontekście postępującego podważania fundamentalnych zasad systemu sądownictwa i podstawowej zasady podziału władz, z dużym niepokojem obserwujemy również naruszanie podstawowych praw osób LGBT+. W szczególności podważana jest ich wolność zgromadzeń i wolności osobiste.

Politycy partii rządzącej nie tylko ignorują stosowanie otwarcie dyskryminującego i antyLGBT+ języka, ale wręcz dopuszczają jego stosowanie, także we własnych wypowiedziach. Ponadto wszczęto postępowania karne przeciwko działaczom, którzy demonstrowali na rzecz równości i przeciwko językowi nienawiści. Wzywamy polski rząd do przestrzegania międzynarodowych i europejskich zobowiązań w zakresie praw człowieka, a tym samym do równego traktowania i ochrony praw i wolności wszystkich członków społeczeństwa, w tym tych, którzy protestują przeciwko polityce rządu.

Mikołaj Pietrzak Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

Ulrich Schellenberg Prezydent Niemieckiego Samorządu Adwokackiego poprzedniej kadencji (Deutscher Anwaltverein)

Marie-Aimée Peyron Dziekan Paryskiej Izby Adwokackiej poprzedniej kadencji

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments