Przemysław Radzik zamiast wyłączyć się od podejmowania czynności w sprawie „afery hejterskiej” ściga pokrzywdzonych

0
(0)

Stanowisko Zarządu SSP „Iustitia” w sprawie komunikatu Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych

W dniu 8 listopada 2019 r. Przemysław Radzik – Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych postawił zarzuty dyscyplinarne Sędziom: Krystianowi Markiewiczowi, Monice Ciemiędze, Monice Frąckowiak, Katarzynie Kałwak i Bartłomiejowi Staroście w związku z uchybieniem godności urzędu, które miało polegać wg rzecznika na

„świadomym ignorowaniu przez tych sędziów ustawowego obowiązku stawiennictwa na wezwanie i złożenia zeznań w charakterze świadków i innych deliktów dyscyplinarnych”.

Podkreślamy, że wezwania skierowane do ww. Sędziów dotyczą m. in. „afery hejterskiej” oraz wątków z nią związanych. W sprawie tej Sędziowie Markiewicz, Ciemięga, Kałwak, Frąckowiak i Starosta są pokrzywdzonymi, albowiem to przeciwko nim podejmowane były tzw. działania hejterskie, mające na celu zniesławienie, znieważenie, nękanie. Postawienie zarzutów dyscyplinarnych wymienionym wyżej Sędziom świadczy o dalszym ich szykanowaniu.

Przypominamy, że rzeczników dyscyplinarnych powołał polityk – Minister Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro, którego rola w tzw. aferze hejterskiej nie została wyjaśniona. Ponadto, jak wynika z informacji medialnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego należeli do grupy „Kasta” na WhatsAppie, która pod kierownictwem wiceministra sprawiedliwości zajmowała się oczernianiem sędziów zaangażowanych w obronę praworządności. Wyraźne są również powiązania rzeczników dyscyplinarnych z hejterskim kontem na Twitterze „KastaWatch”. To na tym koncie zapowiadano działania dyscyplinarne wobec sędziów, które później realizowano, tam też ujawniano szczegóły przesłuchań prowadzonych przez rzeczników dyscyplinarnych. Aktywność formalna wymienionych wyżej osób wpisuje się w działalność tego konta na Twitterze.

Podkreślamy, że Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia złożył w Prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia czynów zabronionych przez osoby wskazywane przez media jako zaangażowane w tzw. „aferę hejterską” oraz współpracujące z takimi osobami. W zawiadomieniu tym pojawiają się również nazwiska Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba oraz jego zastępców: Michała Lasoty oraz Przemysław Radzika. Do chwili obecnej członkowie zarządu nie zostali przesłuchani przez Prokuratora jako zawiadamiający.

W tej sytuacji uważamy, że Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab oraz jego zastępcy Michał Lasota oraz Przemysław Radzik powinni wyłączyć się od podejmowania jakichkolwiek czynności w sprawie tzw. „afery hejterskiej”.

Jednocześnie wskazujemy na brak właściwości rzeczowej Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych do prowadzenia jakichkolwiek innych czynności w odniesieniu do Moniki Ciemięgi, Moniki Frąckowiak, Katarzyny Kałwak, Bartłomieja Starosty – Sędziów sądów rejonowych oraz Krystiana Markiewicza – Sędziego sądu okręgowego, nie będących prezesami ani tez wiceprezesami tych sądów. Rzecznikami właściwymi do prowadzenia ww. czynności są zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działający przy sądzie okręgowym oraz zastępca rzecznika dyscyplinarnego działający przy sądzie apelacyjnym, którzy ponadto nie są uwikłani w tę sprawę i co do których nie ujawniły się okoliczności tego rodzaju, że mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności.

SSP „Iustitia”

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments