W szczególności apelujemy o powstrzymanie się od wątpliwych merytorycznie, a zwłaszcza motywowanych politycznie, działań – Eksperci Prawni Fundacji Batorego

0
(0)

Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego w sprawie sytuacji w Sądzie Najwyższym

Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego z niepokojem obserwuje podejmowane obecnie próby destabilizowania funkcjonowania Sądu Najwyższego. Taki charakter ma sposób rozpoznania przez Sąd Najwyższy sprawy IV CSK 176/19, w której prof. Kamil Zaradkiewicz postanowieniem z 1 lipca 2019 r. wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z szeregiem pytań prawnych, których podstawą była wątpliwość – w ocenie Zespołu oczywiście bezzasadna – co do skuteczności powołań przez Krajową Radę Sądownictwa sędziów SN w okresie od 14 lutego 2000 r. do 6 marca 2018 r. (postanowienie SN z 1 lipca 2019 r.). Co więcej, 9 lipca 2019 r. prof. Kamil Zaradkiewicz wydał postanowienie, w którym pod pozorem zabezpieczenia stara się pozbawić – w świetle prawa w sposób nieskuteczny – Prezesa SN kierującego Izbą Cywilną jego uprawnień ustawowych i regulaminowych.

W dniu 17 lipca 2019 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego skierował do Rzecznika Dyscyplinarnego SN żądanie podjęcia czynności wyjaśniających w związku z podejrzeniem popełnienia przez prof. Kamila Zaradkiewicza przewinienia służbowego przy wydawaniu postanowień z 1 i 9 lipca 2019 r. w sprawie IV CSK 176/19.

Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego apeluje do osób, które zostały wybrane na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego w 2018 r., by w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości ich wyboru, wstrzymały się od działalności orzeczniczej do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przez Naczelny Sąd Administracyjny, przed którym w dalszym ciągu zawisłe są sprawy odwołań od uchwał powołujących te osoby na stanowiska sędziów w Sądzie Najwyższym. W szczególności apelujemy o powstrzymanie się od wątpliwych merytorycznie, a zwłaszcza motywowanych politycznie, działań, które – poprzez próbę zakwestionowania dwóch dekad działalności Krajowej Rady Sądownictwa i skuteczności powoływania w tym czasie sędziów – przyniosłyby katastrofalne skutki dla stabilności systemu prawnego, pewności obrotu oraz ochrony praw i wolności człowieka i obywatela.

Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego:

dr Ryszard Balicki, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego

Łukasz Bojarski, prezes zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRiS, były członek Krajowej Rady Sądownictwa

dr Piotr Bogdanowicz, Katedra Prawa Europejskiego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Jacek Czaja, prezes Towarzystwa Prawniczego w Lublinie, były wiceminister sprawiedliwości

dr hab. Monika Florczak-Wątor, profesor w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jarosław Gwizdak, członek Zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS, były sędzia i prezes sądu rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach

dr Wojciech Jasiński, adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego Uniwersytetu Wrocławskiego

dr Piotr Kładoczny, Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

dr hab. Marcin Matczak, profesor w Katedrze Filozofii Prawa i Nauki o Państwie Uniwersytetu Warszawskiego, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp. k.

Magdalena Mierzewska-Krzyżanowska, radca prawny, była szefowa działu w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

dr hab. Tomasz Pietrzykowski, profesor w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Śląskiego

dr Anna Śledzińska-Simon, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego

dr Tomasz Zalasiński, członek zarządu Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp.k.

prof. dr hab. Fryderyk Zoll, Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Uniwersytetu w Osnabrück

Zespół Ekspertów Prawnych działający przy Fundacji im. Stefana Batorego zajmuje się oceną przygotowywanych przez rząd i parlament zmian prawnych dotyczących ustroju państwa oraz miejsca instytucji publicznych i obywatelskich w systemie prawa. Członkowie Zespołu prowadzą monitoring projektów aktów prawnych, analizując je przede wszystkim pod kątem zgodności wprowadzanych rozwiązań z Konstytucją RP, normami międzynarodowymi i demokratycznymi standardami państwa prawa. Oceniają też stopień ingerencji przepisów w prawa człowieka i obywatela oraz kierunek zmian ustrojowych, jaki wytycza stanowione prawo.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments