Pan Prezydent lekce sobie waży opinię Rzecznika Tanczewa i obwieszcza, że w Izbie Dyscyplinarnej SN jest 6 wolnych stanowisk

0
(0)

2 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał obwieszczenie o wolnych stanowiskach w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że 27 maja Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Jewgenij Tanczew wydał opinię, w której pisał, że Izba Dyscyplinarna, ze względu na cały pakiet wprowadzonych przepisów „nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych w prawie Unii” oraz że „istnieją uzasadnione podstawy do tego, by obiektywnie wątpić w niezależność Izby Dyscyplinarnej”. Nadto sędziowie tej Izby zostali wyłonieni przez organ, w którego niezależność też można wątpić: „sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych”.

Uczciwy prawnik z ostrożności procesowej poczekałby na rozstrzygnięcie Trybunału. Polityk powie – za prawnikami z Krajowej Rady Sądownictwa – że to tylko nieprzydatna opinia, która „nie spełnia standardów opinii prawnej„.

Cóż, poczekamy, zobaczymy.

11 lipca „Monitor Polski” opublikował obwieszczenie prezydenta:

Duda mebluje Izbę Dyscypinarną
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments