Głosujmy na Europę! Apel Konferencji Ambasadorów RP

0
(0)

Rosja Putina zbroi się, dokąd zmierza Ameryka pod wodzą Trumpa, nie wie nawet jego partia republikańska, Chiny rozszerzają swoją strefę wpływu, światu grozi załamanie się dotychczasowego politycznego porządku.

26 maja dokonamy wyboru, który zdecyduje o przyszłości naszego kraju. Przed trzydziestu laty wybraliśmy wolność, demokrację i godność. Za kilka dni albo tamten wybór potwierdzimy, albo opowiemy się za autorytaryzmem, nieodpowiedzialnością i zaściankowością.

Wybierzemy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Czy chcemy, żeby reprezentowali nas ci, którzy wspólną Europę chcą budować i wbrew trudnościom umacniać, czy ci, którzy chcą osłabienia tej wspólnoty? Nie dajmy się zwieść deklaracjom przywódców PiS o nagłym przypływie miłości do Unii ani ich błękitnym plakatom wyborczym z gwiazdkami w tle. Frazesy o „Europie Ojczyzn” to przepis na powrót do świata przedwojennych nacjonalizmów i konfliktów, gdzie brak wspólnych wartości i praw, gdzie wszyscy zabiegają o własne interesy,a nikt o interes wspólny. Taka Europa nie przetrwa.

Rosja Putina zbroi się, dokąd zmierza Ameryka pod wodzą Trumpa, nie wie nawet jego partia republikańska, Chiny rozszerzają swoją strefę wpływu, światu grozi załamanie się dotychczasowego politycznego porządku. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, eksplozja demograficzna w Afryce i Azji, wymykająca się spod kontroli rewolucja informatyczna – to wyzwania, którym sprostać możemy tylko wspólnie, w silnej Unii Europejskiej.

Wśród sygnatariuszy tego oświadczenia są ci, którzy nasze przystąpienie do Unii negocjowali, którzy nasze uczestnictwo w tym wielkim projekcie umacniali. Dlatego wiemy, czym byłaby Polska bez Unii. My to pamiętamy. Apelujemy więc, zwłaszcza do pokolenia, które wyborów sprzed lat trzydziestu nie pamięta: wolność, demokracja, otwarte granice, gospodarczy i cywilizacyjny rozwój – wszystko to osiągnęliśmy dzięki udziałowi w europejskiej wspólnocie. Nie dano nam tego raz na zawsze. Są tacy, którzy wspólny projekt chcą osłabić, jest to prosta droga do jego zniszczenia. Nie pozwólmy, aby wygrał cynizm grający na patriotyczną nutę. Idźmy głosować na silną Polskę w zjednoczonej Europie!

Jan Barcz
Michał Klinger
Piotr Nowina-Konopka
Iwo Byczewski
Jacek Kluczkowski
Agnieszka Magdziak-Miszewska
Maria Krzysztof Byrski
Tomasz Knothe
Piotr Ogrodziński
Mieczysław Cieniuch
Maciej Kozłowski
Katarzyna Pelczyńska-Nałęcz
Tadeusz Diem
Maciej Koźmiński
Ryszard Schnepf
Paweł Dobrowolski
Jerzy Kranz
Grażyna Sikorska
Grzegorz Dziemidowicz
Henryk Lipszyc
Tadeusz Szumowski
Urszula Gacek
Bogumił Luft
Andrzej Towpik
Marek Grela
Piotr Łukasiewicz
Wojciech Tomaszewski
Andrzej Jaroszyński
Anna Niewiadomska
Jan Truszczyński
Maciej Klimczak
Jerzy Maria Nowak
Maria Wodzyńska-Walicka

* Konferencja Ambasadorów RP – grupa byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chce dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy ją wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. To grupa osób przekonanych, że polityka zagraniczna to wyraz interesów państwa, a nie partii rządzącej.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments