Rada Europy zniesie sankcje wobec Rosji? Interwencja Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Międzynarodowego Partnerstwa na rzecz Praw Człowieka

0
(0)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z Międzynarodowym Partnerstwem na rzecz Praw Człowieka wydały stanowisko, w którym podkreślają, że niedopuszczalne jest zniesienie sankcji nałożonych na Federację Rosyjską przez Radę Europy (RE) w związku z nielegalną aneksją Krymu.  Organizacje wzywają parlamentarzystów ze wszystkich krajów członkowskich Rady Europy, w tym również z Polski, by rozważyły swoją decyzję w tej sprawie.

Wiosną 2014 r. siły rosyjskie nielegalnie zajęły należący do Ukrainy Półwysep krymski i dokonały jego aneksji. W odpowiedzi, Zgromadzenie Parlamentarne RE zastosowało sankcje wobec Rosji. Delegację rosyjską pozbawiono prawa głosowania do czasu podjęcia starań, mających na celu przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz przestrzegania praw człowieka na terytoriach znajdujących się pod kontrolą rosyjską. Jednak ostatnie oświadczenie Komitetu Ministrów RE i Sprawozdawcy ds. regulaminu postępowania sugerują, że Rada Europy rozważa zmianę swojej decyzji i może być gotowa na zniesienie nałożonych sankcji. Stanowi to punkt zwrotny w polityce RE wobec Rosji. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) ma na posiedzeniu zaplanowanym na 24-27 czerwca 2019 r. zająć się tą sprawą.

Bez zmian

Federacja Rosyjska nie spełniła żadnego z warunków zniesienia sankcji nałożonych przez Zgromadzenie Parlamentarne. Przeciwnie, kolejne dowody postępowania Rosji na Krymie i wschodzie Ukrainy nadal wskazują lekceważenie praw człowieka i zasad państwa prawa. Zniesienie sankcji jest bezpośrednio sprzeczne z zasadami ustalonymi w Statucie Rady Europy. Co najważniejsze, legitymizuje nielegalne działania Rosji na Ukrainie oraz wysyła sygnał władzom rosyjskim, że najbardziej rażące naruszenia prawa międzynarodowego i podstawowych zasad Europejskiej Konwencji Praw Człowieka RE są zbiorowo akceptowane i tolerowane przez Państwa Członkowskie RE.

Zniesienie sankcji byłoby jedynie legitymizacją postępowania Rosji na Ukrainie, a w dalszej kolejności może spowodować erozję wartości, spójności i autorytetu Rady Europy oraz utratę jej roli w promowaniu praw człowieka i praworządności w Europie.

HFPC_Stanowisko-ws.-zniesienia-sankcji-wobec-FR
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments