Zawiesili nas i nie jesteśmy już sędziami. Listy sędziów i prokuratorów tureckich z lat 2016 – 2017

0
(0)

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Prokuratorów – Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés (MEDEL) od lipca 2016r otrzymywało wiele wiadomości od samych sędziów i prokuratorów, ich kolegów i krewnych na temat tego, co dzieje się w Turcji. Dzięki temu MEDEL dysponuje informacjami z pierwszej ręki o tym, jak przebiegały wydarzenia w Turcji. Wiadomości zebrane w tym dokumencie, bez komentarzy, bez dokonywania jakichkolwiek modyfikacji (poza anonimizacją poczynioną z uwagi na bezpieczeństwo autorów i ich rodzin) dają najbardziej wymowny dowód postępującego zamachu na rządy prawa w Turcji.

„Koledzy,
Dzisiaj 2847 sędziów i prokuratorów, łącznie ze mną, wyrzucono na stałe z zawodu. Nikt z nas nie dostał prawa do obrony. Teraz wyrzuceni sędziowiemogąsię odwołać od decyzji Wysokiej Rady do zgromadzenia plenarnego Wysokiej Rady w ciągu 10 dni. Po rozpatrzeniu odwołania, mają prawo odwołania do Rady Państwa (najwyższy sąd administracyjny) w ciągu 60 dni. Apelacja w tym sądzie jest dwuetapowa. Po ostatecznej decyzji Rady Państwa, sędziowie mogą składać skargi na pogwałcenie praw człowieka w trakcie procesu usuwania z zawodu, przed Trybunałem Konstytucyjnym, w terminie 30 dni. Jeśli się nie uda, sędziowie mogą składać wnioski do ETPC w ciągu 6 miesięcy. To, wydaje się, długi proces, przynajmniej 3 lata zanim będziemy mogli zwrócić się do ETPC.”

Medel_listy_tureckich_sedziow

(SSP „Iustitia)

Na zdjęciu: sędzia Murat Arslan, laureat Nagrody im. Vaclava Havla, przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów YARSAV

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments