Wieże Kaczyńskiego i pakiet 8 ustaw

0
(0)

Media i politycy żyją w ostatnich dniach „taśmami Kaczyńskiego”, to jest nagraniem spotkania w siedzibie partii Prawo i Sprawiedliwość z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, jego brata ciotecznego Grzegorza Jacka Tomaszewskiego, austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera i innych osób. Stenogram nagrania tego zebrania, w czasie którego Jarosław Kaczyński otwarcie mówi Geraldowi Birgfellnerowi, że spółka Srebrna nie zapłaci mu za usługę przygotowania inwestycji i radzi, by poszedł do sądu, opublikowała 28 stycznia Gazeta Wyborcza.

Monitor zainteresowała w tym stenogramie kilkakrotnie pojawiająca się nazwa wielkiej, międzynarodowej kancelarii prawnej z siedzibą w Chicago – Baker McKenzie. W szczególności ciekawy było jedno zdanie, które skłoniło redakcję do zapytania znajomego posła z Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o opinię.

Pytanie do posła

W stenogramie […] w rozdziale „KACZYŃSKI: ZAPŁACIMY, JAK SĄD NAKAŻE” jest zdanie:

„T [tłumaczka, partnerka Austriaka] – Mhm, więc Gery twierdzi, no jeśli nie ma innej metody, bo to jest naprawdę tak zrobione, jak się u nich pracuje, bo jak oni robią inne projekty, to nie można wszystkiego na rachunku, tak jak Baker McKenzie, że miał do zrobienia osiem ustaw.”

Miał do zrobienia osiem ustaw!

Czy projekty – na zlecone tematy – ustaw powstają w Polsce w prywatnej kancelarii? Czy jest to przyjęta procedura? Czy może chodzić o przygotowanie ustaw w tajemnicy (którą zapewniają kancelarie)? Co o tym sądzisz?

Odpowiedź posła

Służby prawne w resortach są słabe i dają zlecenia do prywatnych kancelarii na różne sprawy, zapewne i na pisanie projektów ustaw. Jeśli resort jest zleceniodawcą i odbiera projekt, jawnie i za umową i rachunkiem, to chyba jest to ok. Co innego, gdyby firmy podrzucały posłom czy administracji projekty, które posłowie czy ministerstwo przedstawiali potem jako własne. Tak czy owak, 8 ustaw przygotowanych przez Baker McKenzie to jest ciekawe.

Pytania do Baker McKenzie

By zaspokoić ciekawość, zadaliśmy kancelarii Baker McKenzie pytania, kierując 30 stycznia mail do Michała Kozaczyńskiego, odpowiedzialnego w BMK za relacje zewnętrzne:

Szanowny Panie,

W stenogramie tzw. „Taśmy Kaczyńskiego” znalazłem […] zastanawiający passus. Mianowicie w rozdziale „KACZYŃSKI: ZAPŁACIMY, JAK SĄD NAKAŻE” jest zdanie:

„T – Mhm, więc Gery twierdzi, no jeśli nie ma innej metody, bo to jest naprawdę tak zrobione, jak się u nich pracuje, bo jak oni robią inne projekty, to nie można wszystkiego na rachunku, tak jak Baker McKenzie, że miał do zrobienia osiem ustaw…”

Proszę o skomentowanie tej enuncjacji i odpowiedź na pytania:

Czy kancelaria Baker McKenzie przygotowuje projekty ustaw?

Jakich?

Czy na zlecenie ministerstw?

Których?

Będę wdzięczny za odpowiedź

Odpowiedź z 30 stycznia

Panie Redaktorze,

Poniżej oświadczenie naszej kancelarii:

„W związku z pojawiającymi się w mediach stwierdzeniami, informujemy, że spółka Srebrna nie jest i nie była klientem kancelarii Baker McKenzie. Jednocześnie informujemy, że kancelaria, na zlecenie swojego biura w Wiedniu, świadczyła usługi prawne na rzecz firmy deweloperskiej zaangażowanej w projekt. Ponadto informujemy, że kancelaria nie uczestniczyła w opracowywaniu pakietu 8 ustaw.

Pozdrawiam,

Michał Kozaczyński

W tym samym mniej więcej czasie, w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej, w opublikowanym kalendarium pt. „Taśmy Kaczyńskiego. Ujawniamy kalendarium spotkań prezesa PiS z austriackim biznesmenem, prezesem Pekao SA i innymi osobami” czytamy, że prawnicy Baker McKenzie trzykrotnie brali udział w spotkaniach dotyczących projektu K-center.

Z pewnością nie omawiano tam 8 ustaw. Zważywszy jednak, że wiedeński oddział BMK, jak pisze w Oświadczeniu oddział warszawski, świadczył usługi prawne zapewne na rzecz Geralda Birgfellnera lub spółek celowych przez niego zakupionych, i prawnicy z tej kancelarii naradzać się z nim musieli nieraz, nie miał on powodu zmyślić (w czasie nagranego spotkania 27 lipca 2018 r), że Baker McKenzie „miał do zrobienia” osiem ustaw.

Kto kogo wprowadził w błąd? – pytanie pozostaje na razie otwarte.

Piotr Rachtan

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments