Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Grzegorza Brauna posła do Parlamentu Europejskiego.
Pociągnięcie europosła do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego – art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1 Regulaminu Parlamentu Europejskiego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, seria L z 2019 r., numer 302 z dnia 22 listopada 2019 r.) oraz art. 9 Protokołu numer 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.
W postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt 3047-1.Ds.48.2025, wszczętym w dniu 16 kwietnia 2025 r., zgromadzono materiał dowodowy uzasadniający dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Grzegorza Brauna 6 przestępstw, a w tym:
- pozbawienie wolności w dniu 16 kwietnia 2025 r. na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, lekarza ginekologa Gizeli Jagielskiej, poprzez uniemożliwienie jej opuszczenia gabinetu i wykonywania obowiązków zawodowych na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym wskazanego szpitala, tj. czynu z art. 189 § 1 kk,
- naruszenie w dniu 16 kwietnia 2025 r. na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy nietykalności cielesnej lekarza ginekologa Gizeli Jagielskiej, poprzez jej popychanie i przytrzymywanie rękami, podczas i w związku z pełnieniem przez nią obowiązków służbowych lekarza we wskazanym szpitalu wykonującym działalność leczniczą na podstawie umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i korzystającą z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie, tj. czynu z art. 222 § 1 kk,
- znieważenie w dniu 16 kwietnia 2025 r. na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy lekarza ginekologa Gizeli Jagielskiej, słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, podczas i w związku z pełnieniem przez nią obowiązków służbowych lekarza i udzielaniem świadczeń zdrowotnych we wskazanym szpitalu, to jest podmiocie wykonującym działalność leczniczą na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 226 § 1 kk),
- pomówienie w dniu 16 kwietnia 2025 r. w Oleśnicy lekarza ginekologa Gizeli Jagielskiej o takie postępowanie, które może narazić ją na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania zawodu lekarza i poniżyć ją w opinii publicznej (art. 212 § 1 kk),
- publiczne nawoływanie w dniu 14 grudnia 2023 r. za pośrednictwem sieci Internet do nienawiści na tle różnic wyznaniowych oraz do popełnienia występku przeszkadzania aktom religijnym określonego w art. 195 § 1 kk oraz występku obrazy uczuć religijnych określonego w art. 196 kk, poprzez udzielenie udostępnionego na platformie YouTube wywiadu dotyczącego między innymi użycia w dniu 12 grudnia 2023 r. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej gaśnicy w celu ugaszenia wystawionej tam świecy chanukowej, w którym to wywiadzie w kontekście tego wydarzenia, Grzegorz Braun zawarł wypowiedź wyrażającą aprobatę oraz zachęcającą widzów i słuchaczy do podejmowania tego typu zachowań, a także określił Chanukę jako przejaw satanistycznej i rasistowskiej celebracji stanowiącej zagrożenie dla polskich katolików, któremu to zagrożeniu należy przeciwdziałać, tj. czynu z ar. 255 § 1 kk w związku z art. 256 § 1 kk w związku z art. 11 § 2 kk,
- zniszczenie w dniu 18 marca 2025 r. w Rynku pod numerem 4 w Opolu rzeczy w postaci dziesięciu plakatów umiejscowionych na pięciu metalowych stelażach, poprzez naniesienie czarną farbą zapisów literowych, które w całości tworzą napis o treści „STOP PROPAGANDZIE ZBOCZEŃ”, powodując straty w łącznej kwocie 5327,19 złotych na szkodę Stowarzyszenia Tęczowe Opole, tj. czynu z art. 288 § 1 kk.
Zgodnie z treścią art. 9 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej członkowie zgromadzenia Parlamentu Europejskiego korzystają:
- na terytorium swojego państwa – z immunitetów przyznawanych członkom parlamentu ich państwa,
- na terytorium innego Państwa Członkowskiego – z immunitetu chroniącego przed zatrzymaniem oraz z immunitetu jurysdykcyjnego.
Grzegorz Braun jest obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji i w związku z tym korzysta z immunitetu przyznawanego członkom polskiego parlamentu, to jest posłom na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i senatorom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (art. 105 ust. 2 i art. 108 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz art. 7 ust. 1, 2 i 7, art. 7b ust. 1 i art. 7c ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora), co powoduje, że nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za przestępstwa objęte treścią wniosku bez zgody Parlamentu Europejskiego.
W tej sytuacji prawnej wniosek o uchyleni immunitetu jest niezbędny dla dalszego prowadzenia postępowania karnego w niniejszej sprawie, a w tym do sporządzenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów Grzegorzowi Braunowi, a następnie wykonania czynności procesowych z jego udziałem.