Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował dzisiaj (14 maja) wniosek do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zezwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratora Prokuratury Okręgowej w Radomiu Mirosława Wachnika, pełniącego funkcję pierwszego zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego.
Zgromadzony w tym postępowaniu materiał dowodowy w postaci m.in.: uwierzytelnionych kopii dokumentów z akt głównych i podręcznych sprawy PO I Ds.41.2017 Prokuratury Okręgowej w Radomiu, akt sprawy PK I Ds.69.2019 Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym, dokumentów z akt sprawy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o sygn. II DO 10/20, akt sprawy o sygn. RP IV RD 163.2019 Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego dla warszawskiego okręgu regionalnego oraz osobowych źródeł dowodowych, stwarza dostatecznie uzasadnione podejrzenie, że prokurator Mirosław Wachnik w okresie od dnia 14 maja 208 r. do dnia 22 października 2020 r. pełniąc funkcję Prokuratora Okręgowego w Radomiu przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że wpływał na bieg postępowania karnego w sprawie o sygn. PO I Ds.41.2017 Prokuratury Okręgowej w Radomiu poprzez podejmowanie podstępnych zabiegów w postaci wydawania ustnych poleceń zakazujących prokuratorowi prowadzącemu postępowanie oraz Naczelnikowi Wydziału I Śledczego tej prokuratury, przeprowadzenia czynności przesłuchania w charakterze świadka prokuratorów z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, w tym prokuratora Józefa Gacka*, a następnie:
- wydał z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 313 § 1 kpk i art. 2 § 1 pkt 1 kpk oczywiście niezasadne postanowienie o przedstawieniu prokuratorowi Józefowi Gackowi zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 kk,
- polecił w formie pisemnej w karcie nadzoru wewnętrznego sprawy o sygn. PO I Ds.41.2017 prokuratorowi z Prokuratury Okręgowej w Radomiu ogłoszenie treści tego postanowienia Józefowi Gackowi i przesłuchanie w charakterze podejrzanego, czym bezpodstawnie skierował przeciwko prokuratorowi Józefowi Gackowi postępowanie karne o czyn z art. 231 § 1 kk, działając na szkodę interesu prywatnego przejawiającego się w narażeniu na utratę dobrego imienia oraz zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu prokuratora, a także na szkodę interesu publicznego – dobra wymiaru sprawiedliwości – przejawiającego się w podejmowaniu w toku postępowania przygotowawczego prawidłowych, zgodnych z prawem decyzji procesowych oraz niekierowaniu ścigania karnego wobec osoby, która nie dopuściła się naruszenia norm prawa karnego materialnego, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk i art. 235 kk zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.
Zgodnie z art. 135 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2024 r., poz. 390 – tj. z późn. zm.) prokurator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego. Kierując wniosek do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego o uzyskanie takiej zgody niezbędne jest wykazanie, że zgromadzony materiale dowodowy daje podstawę do przedstawienia prokuratorowi zarzutu popełnienia przestępstwa, opisanego we wniosku.
W postępowaniu Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej o sygn. akt 1001-14.Ds.69.2024 zgromadzono pełny materiał dowodowy, uzasadniający wydanie postanowienia o przedstawieniu Mirosławowi Wachnikowi zarzutu popełnienia czynu z art. 231 § 1 kk i art. 235 kk zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. i wykonanie czynności procesowych z jego udziałem.
Skierowanie wniosku o uchylenie immunitetu prokuratorowi Mirosławowi Wachnikowi determinowało konieczność podjęcia kolejnych decyzji dotyczących sytuacji zawodowej w/w.
Odwołanie z funkcji pierwszego zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego
Prokurator Generalny Adam Bodnar, działając na podstawie art. 153 §4 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2024 r. poz. 390) odwołał dzisiaj prokuratora Mirosława Wachnika z pełnienia funkcji pierwszego zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego, do której został powołany w dniu 6 listopada 2023 r.
Pierwszy Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego powinien cechować się nieposzlakowaną opinią w środowisku, a jego postawa winna się charakteryzować wysokimi standardami moralnymi. Ma to fundamentalne znaczenie z punktu widzenia roli jaką pełni i istoty podejmowanych czynności w sprawach dyscyplinarnych.
Przepis art. 153 § 4 ustawy Prawo o prokuraturze stanowi, że Prokurator Generalny po uzyskaniu opinii Prokuratora Krajowego może odwołać m.in. pierwszego zastępcą rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego z pełnionej funkcji przed upływem kadencji w przypadku uzasadnionego podejrzenia dopuszczenia się oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa lub uchybienia godności urzędu, w szczególności w związku z działaniami lub zaniechaniami pozostającymi w związku z postępowaniem wyjaśniającym lub dyscyplinarnym, jak też w przypadku wydania orzeczenia, o którym mowa w art. 161 § 1 ustawy.
W kontekście ustalonych w postępowaniu Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej okoliczności, determinujących skierowanie wniosku o zezwolenie na pociągnięcie Mirosława Wachnika do odpowiedzialności karnej, nie budzi wątpliwości, że zachowanie prokuratora, w sposób oczywisty i rażący narusza prawo oraz standardy działania prokuratora, a tym samym powoduje utratę legitymacji do sprawowania funkcji rzecznika dyscyplinarnego.
Powołanie rzecznika dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości
Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego dopuszczenie się przez prokuratora zachowania, którego opis odpowiada ustawowym znamionom czynu zabronionego, zakwalifikowanego jako przestępstwo umyślne, stanowi delikt dyscyplinarny określony w art. 137 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze, w postaci uchybienia godności urzędu.
Uwzględniając powyższe, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adama Bodnar działając na podstawie 153a § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2024 r. poz. 390) powołał dzisiaj Tomasza Jabłońskiego prokuratora Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe del. do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie do pełnienia funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości (tzw. rzecznika ad hoc) w celu przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego dotyczącego prokuratora Mirosława Wachnika w sprawie zaistniałego w okresie od 14 maja 2017 roku do dnia 20 lipca 2021 roku w Radomiu oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa w związku z pełnieniem funkcji Prokuratora Okręgowego w Radomiu oraz prokuratora przełożonego w śledztwie PO I Ds. 41.2017 , a polegającego na nadużyciu uprawnień wynikających z prawa wydawania poleceń w trybie art. 7§3 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze, a także uprawnień przewidzianych w § 45 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 roku – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do przekazania sprawy innemu referentowi oraz § 65 w zakresie wewnętrznego nadzoru służbowego w celu przekształcenia wbrew ocenom referentów śledztwa w fazę ad personam i przedstawienia z naruszeniem art. 313§1 kpk zarzutów Józefowi Gackowi prokuratorowi Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie prowadzącemu śledztwo o sygn. V Ds. 13/12 w sytuacji braku ku temu podstaw merytorycznych, a w ramach tego wydania polecenia sporządzenia wniosku o zezwolenie na pociągnięcie prokuratora Józefa Gacka do odpowiedzialności karnej, po czym wystąpienie z tym wnioskiem do Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym, a w sytuacji wydania negatywnej uchwały skierowania zażalenia do Izby Dyscyplinarnej, która częściowo uwzględniła wniosek, a następnie sporządzeniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów i polecenie ogłoszenia go podległemu prokuratorowi, po czym zaniechanie przekazania sprawy do sądu, tj. o przewinienie dyscyplinarne z art. 137 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego
*Prokurator Józef Gacek był podejrzany o przestępstwo niedopełnienia obowiązku oskarżenia b. dowódcy BOR gen. bryg. Mariana Janickiego w związku z katastrofą smoleńską. J. Gacek prowadził śledztwo przeciwko zastępcy d-cy BOR, a o winie jego przełożonego przekonywał publicznie Antoni Macierewicz, który złożył doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa 1 marca 2012 r.