Wokanda polska w Luksemburgu: 17 – 24 października w Trybunale Sprawiedliwości i Sądzie Unii Europejskiej

0
(0)

Czwartek, 17 października 2024 r.

Wyrok w sprawie C-76/22 Santander Bank Polska

Konsumentka zaciągnęła kredyt hipoteczny na 360 miesięcy. Przy zawarciu umowy zapłaciła prowizję związaną z udzieleniem kredytu, która została uwzględniona w całkowitym koszcie kredytu.

Konsumentka spłaciła kredyt w całości 19 miesięcy później. Zwróciła się do banku o zwrot części przedmiotowej prowizji odpowiadającej pozostałemu okresowi obowiązywania umowy, tj. 341 miesięcy. Gdy bank odrzucił jej żądanie, konsumentka skierowała sprawę do sądu.

Wyrażając wątpliwości co do wykładni dyrektywy w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego prowizja związana z jego udzieleniem powinna podlegać częściowemu zwrotowi. Zwrócił przy tym uwagę, że bank nie wskazał konsumentowi, czy przedmiotowe opłaty są obiektywnie związane z okresem obowiązywania umowy o kredyt. Jeśli tak, sąd chce ustalić jak, zgodnie z prawem UE, należy obliczyć kwotę podlegającą zwrotowi.

Wyrok w sprawie C-105/23 P Firearms United Network i in. przeciwko Komisji

Stowarzyszenie „Firearms United Network” z siedzibą w Warszawie żąda stwierdzenia nieważności i uchylenia rozporządzenia Komisji (UE) 2021/57 z 25 stycznia 2021 r. zmieniającego załącznik XVII do rozporządzenia REACH, w odniesieniu do ołowiu w amunicji śrutowej na obszarach wodno-błotnych lub wokół nich. Zaskarżone rozporządzenie wprowadza zakaz oddawania strzałów amunicją śrutową o zawartości ołowiu równej lub większej niż 1% masy amunicji na obszarach wodno-błotnych lub w obrębie 100 m od nich.

Regulacji tej zarzucono m.in. nieuprawnioną ingerencję w prowadzenie działalności gospodarczej związanej ze strzelectwem, myślistwem oraz produkcją amunicji; dyskryminację strzelców sportowych i myśliwskich oraz działanie w zakresie kompetencji niepowierzonych UE.

Po oddaleniu skargi przez Sąd UE w wyroku z 21 grudnia 2022 r., T-187/21, stowarzyszenie wniosło odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości.

Wyrok w sprawie C-302/23 Jarocki

Pytanie zadane przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach dotyczy wykładni rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.

Sąd zmierza do ustalenia, czy przepisy ww. rozporządzenia należy interpretować w ten sposób, że sąd państwa członkowskiego ma obowiązek przyjęcia pisma procesowego wniesionego do tegoż sądu, a podpisanego podpisem elektronicznym, w sytuacji, gdy przepisy krajowe przewidują możliwość wyboru wnoszenia pism procesowych przy użyciu podpisu elektronicznego jedynie, jeżeli sąd dysponuje odpowiednim systemem teleinformatycznym. Sąd odsyłający nie dysponuje takim systemem, toteż odpowiedź Trybunału zdecyduje o przyjęciu pisma procesowego i nadaniu mu biegu bądź o stwierdzeniu braku formalnego i wezwaniu do jego uzupełnienia.

Rozprawa w sprawie C-324/23 Myszak

Pytanie prejudycjalne Sądu Okręgowego w Warszawie ma na celu uzyskanie wykładni dyrektywy 2014/59/UE ustanawiającej ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, a także dyrektywy 93/13/EWG ws. nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

Pozwanym w sprawie przed sądem krajowym jest Getin Noble Bank SA (GNB), który zawarł z powodami umowę kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego. Powodowie, będący konsumentami, domagają się ustalenia nieważności umowy oraz zasądzenia określonych kwot, podnosząc, że umowa ta zawierała niedozwolone warunki dotyczące indeksacji kwoty kredytu do waluty obcej.

29 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wydał decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji GNB z wykorzystaniem instrumentu instytucji pomostowej (tj. nowo utworzonego VELO Bank SA, na który zostały przeniesione niemal wszystkie prawa i obowiązki GNB). Po wszczęciu restrukturyzacji powodowie złożyli wniosek o zabezpieczenie roszczenia o ustalenie nieważności umowy poprzez m.in. wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu do prawomocnego zakończenia postępowania.

Na gruncie prawa polskiego sąd orzeka o środkach zabezpieczających po uprawdopodobnieniu twierdzeń stron z uwzględnieniem całego materiału dowodowego w sprawie. Jednak zgodnie z ustawą o BFG postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczające skierowane do majątku podmiotu w restrukturyzacji podlega umorzeniu, a wszczęcie nowego jest niedopuszczalne. Sąd powziął w związku z tym wątpliwość czy brak możliwość uwzględnienia wniosku konsumenta jest zgodny z prawem UE.

Opinia w sprawie C-453/23 Prezydent Miasta Mielca

Pytania prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczą wykładni przepisów unijnych o pomocy państwa w kontekście ulgi podatkowej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład infrastruktury kolejowej.

Trybunał Sprawiedliwości został zapytany o to, czy takie zwolnienie należy uznać za pomoc państwa w rozumieniu prawa Unii, a w razie odpowiedzi twierdzącej – czy podatnicy, którzy z niego skorzystali powinni zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami.

Rozprawa w sprawie T-20/24 Cinckiarz.pl przeciwko EUIPO (€$ We Think for You)

Cinckiarz.pl sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze domaga się uchylenia decyzji drugiej izby odwoławczej Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w przedmiocie odmowy rejestracji graficznego unijnego znaku towarowego „€$ We Think for You”.

Czwartek, 24 października 2024 r.

Wyrok w sprawie C-339/23 Horyzont

Pytanie prejudycjalne zadane przez Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich dotyczy wykładni dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE w sprawie umów o kredyt konsumencki. Zmierza ono do ustalenia konsekwencji udzielenia kredyt

Wyrok w sprawie C-347/23 Zabitoń

Małżonkowie, mieszający na stałe w Londynie, kupili mieszkanie w Warszawie z przeznaczeniem na wynajem. Czynsz najmu miał być dodatkowym źródłem dochodu do ich pensji odpowiednio policjanta i dyrektorki szkoły. Aby sfinansować zakup mieszkania, zaciągnęli w Polsce kredyt hipoteczny indeksowany frankiem szwajcarskim.

W postępowaniu przed Sądem Okręgowym w Warszawie domagają się zwrotu równowartości wszystkich rat kredytu zapłaconych w wykonaniu umowy. Podnoszą zarzut jej nieważności ze względu na zawarte w umowie nieuczciwe warunki.

Sąd chce ustalić, czy na gruncie dyrektywy 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, osoba fizyczna, która zawiera umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania środków na zakup pojedynczej nieruchomości przeznaczonej na odpłatny wynajem (buy-to-let), może być uznana za konsumenta, a co za tym idzie korzystać z uprawnień ustanowionych w ww. dyrektywie.

Rozprawa w sprawach połączonych C-281/23 P i C-282/23 P Polskie sieci elektroenergetyczne i in. przeciwko ACER (EN)

Przedmiotem sporu są decyzje Agencji UE ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) dotyczące europejskich platform wymiany energii bilansującej, zwłaszcza rezerw automatycznych i manualnych (aFRR i mFRR).

Operatorzy systemów przesyłowych (w tym Polskie sieci elektroenergetyczne) zakwestionowali decyzje ACER, twierdząc, że agencja przekroczyła swoje uprawnienia, zmieniając ich propozycje dotyczące działania tych platform, w zakresie zarządzania przepływem energii między państwami członkowskimi.

W dwóch wyrokach z 15 lutego 2023 r. (sygn. T-606/20, T-607/20) Sąd UE oddalił skargi na decyzje ACER. Sąd orzekł, że agencja miała uprawnienia do zmiany propozycji operatorów w celu zapewnienia zgodności z prawem UE, co wynika z jej kompetencji dotyczących spraw transgranicznych.

Trybunał Sprawiedliwości rozpozna odwołania od ww. wyroków Sądu.

 

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments