Sądownictwo, prokuratura: odwołania, powołania (odc. 14). Procedura odwołania w SO i SR w Gorzowie Wielkopolskim oraz w SR w Sulęcinie

0
(0)
Zgodnie z art. 27. § 1 pkt 2 Ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) Prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku: rażącego lub uporczywego niewywiązywania się z obowiązków służbowych; gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Procedura odwołania z wymienionych stanowisk rozpoczyna się od wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu, które w takiej sytuacji jest zobowiązane zaopiniować działanie Ministra (art. 27 § 2 u.s.p.), przy czym na czas do rozpoznania wniosku Minister jest władny zawiesić osoby, których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności (art. 27 § 2 u.s.p.).

25 kwietnia Minister Sprawiedliwości wystąpił z uzasadnionym wnioskiem do kolegium Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim o wyrażenie opinii w przedmiocie odwołania z pełnionych funkcji sędziów:
– Anny Kuśnierz-Milczarek i Kingi Wochna, pełniących funkcję Prezesa i Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielopolskim;
– Jarosława Dudzicza i Doroty Bobrowicz, pełniących funkcję Prezesa i Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielopolskim;
– Ewy Kuś-Wasilewskiej pełniącej funkcję Prezes Sądu Rejonowego w Sulęcinie.
Ponadto Minister każdą z wyżej wymienionych osób z dniem 25 kwietnia br. zawiesił w pełnieniu czynności.

W odniesieniu do ww. sędziów wniosek został uzasadniony brakiem udziału samorządu sędziowskiego w wyborze na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów. Minister Sprawiedliwości zwraca uwagę na fakt, że w okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę w 2017 r. doszło do zmiany przepisów Ustawy o ustroju sądów powszechnych, która wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów. Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami.

Dodatkowo wniosek Ministra Sprawiedliwości został uzasadniony wobec sędziów: Kingi Wochna, Jarosława Dudzicza i Doroty Bobrowicz udzieleniem poparcia sędziom kandydujących do Krajowej Rady Sądownictwa (ukształtowanej w sposób nieprawidłowy, zgodnie z ustawą z 8 grudnia 2017 r.), w sytuacji, kiedy było powszechnie wiadome, że KRS w nowym składzie została powołana po przerwaniu konstytucyjnej kadencji członków wcześniejszej, zgodnej z Konstytucją KRS. Ponadto w przypadku sędziego Jarosława Dudzicza wniosek Ministra Sprawiedliwości został również uzasadniony jego udziałem w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, ukształtowaną ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. w celu objęcia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji Kierownictwa Sądu Okręgowego i Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim i Sądu Rejonowego w Sulęcinie po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji tych sądów, co doprowadziło do wniosku, że jest to jedyne rozwiązanie, które jest w stanie zapobiec pogłębianiu się chaosu w zarządzaniu sądem.

ms.gov.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments