Sądownictwo, prokuratura: odwołania, powołania (odc. 32). Odwołanie Prezesa i Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krośnie

0
(0)

4.07.2024 r. Minister Sprawiedliwości odwołał z funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Krośnie – sędziego Sądu Okręgowego Grzegorza Furmankiewicza oraz Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krośnie sędzię Sądu Okręgowego Marię Olszewską.

Decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu sędziów: Grzegorza Furmankiewicza i Marii Olszewskiej z zajmowanych stanowisk funkcyjnych została uzasadniona podpisaniem list poparcia sędziom kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z 8.12.2017 r.

Kolejną przesłanką odwołania jest okoliczność, iż sędzia Grzegorz Furmankiewicz uchwałami Sejmu z 6.03.2018 r. i 12.05.2022 r. dwukrotnie został wybrany na członka Krajowej Rady Sądownictwa, w sytuacji, gdy kadencja poprzedniej KRS została przerwana wbrew przepisom Konstytucji RP.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwołaniem sędziów jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. przy czym nastąpiło to w sytuacji, w której – co najmniej od 19 listopada 2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o odwołaniu Kierownictwa Sądu Okręgowego w Krośnie po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu, mając na uwadze dobro wymiaru sprawiedliwości.

ms.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments