Marian Sworzeń: Prawo Wielkich Liter: PRAWO ŁASKI

2.3
(3)

Prawo Wielkich Liter: PRAWO ŁASKI

Prezydent, zamiast przyznania się do wcześniejszego błędu i ułaskawienia prawomocnie skazanych urzędników, wybrał inną drogę – dłuższą i skomplikowaną. To tak jakby iść z Warszawy do Rzymu przez Pireneje, a nie przez Karpaty.

Rzeki ludzi na ulicach Warszawy, sztandary, przemowy – to trzeba przyznać. 11 stycznia br. PiS urządził zaiste imponujący pochówek… własnym planom rządzenia przez trzecią kadencję. Kiedyś to się nazywało pompa funebris.

A to komentarz Petrusa Sum: Spośród wielu zdarzeń z ostatnich dni chcę się zająć budzącym mniejsze zainteresowanie działaniem organu udającego Trybunał Konstytucyjny RP. Pod rządami nieocenionej Julii Wolfgangowej zasłynął wieloletnim nic nierobieniem, tymczasem wniosek zmierzający do zablokowania potencjalnej odpowiedzialności Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu rozpoznał (pozytywnie) w ciągu dwóch miesięcy od jego wpłynięcia. Trudno o lepszy przykład służalczości wobec politycznych protektorów i mocodawców.”

Wers z oficjalnej strony www prezydenckiej kancelarii: „Prezydent powtórzył, że ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w 2015 r. i zrobił to w sposób podręcznikowy.” Tamże słowa Prezydenta: „Jest taka możliwość przewidziana w art. 568 Kodeksu postępowania karnego, aby Prokurator Generalny zawiesił wykonywanie kary […].” W sposób podręcznikowy biorę do ręki kodeks i dokładnie czytam wymieniony artykuł. Nie ma w nim słowa o zawieszeniu, jest za to o „wstrzymaniu wykonania kary lub zarządzeniu przerwy w jej wykonaniu.” No comment.

O tym, że Edgar Allan Poe pisał opowieści z dreszczykiem – wiadomo, ale już mniej, że zmarł w tragicznych okolicznościach. Żył tyle lat co Słowacki (1809-1849). Byłem na jego grobie w Baltimore. O nim ten dziewięćsił:

P O E

L O S

U S A

Łopatologia antyunijna… „Cytowanie orzeczeń TSUE ma taką samą doniosłość prawną jak cytowanie sądów w Somalii, Tajlandii czy Nikaragui.” Te prześmiewcze słowa rzecznika SN, Aleksandra Stępkowskiego, gwarantują mu mocną pozycję w Telewizji Republika. A.S. może liczyć tam na miejsce drugie. Zaraz po asie TR, Janie Pietrzaku.

Analiza papierów szefa Prokuratory Krajowej zakończyła się konkluzją ministra sprawiedliwości, że ów prokurator – wróciwszy ze stanu spoczynku – objął funkcję w oparciu o… nieaktualne przepisy. Natychmiast głośno zaprotestował prezydent Duda, a potem – jeszcze głośniej, bo zbiorowo – prokuratorzy PK. Protestujących połączyła solidarność w uporczywym milczeniu i braku sprzeciwu wobec praktyk eksministra Ziobry. Panna „S” A.D. 2024.

Statut spółki „z ograniczoną poręką” powstałej 30.9.1900 r. w Bytomiu pod nazwą „Spółka parcelacyjna” (niem. Parzellierunggenossenschaft eGmbH) stanowi, że zajmować się będzie „pośrednictwem w nabywaniu, parcelowaniu i meliorowaniu nieruchomości”. Deweloper sprzed 124 lat.

Kolejne, niedawno poznane, staropolskie słowo związane z powinowactwem: szurzy. Znaczyło: szwagier. W rosyjskim jest podobnie: szurin. Powinowactwo do kwadratu.

I na koniec wiadomość, że powstaje książka pod tytułem History of Polish Post-PiS-Transformation. Tak jak list z wiersza Adama Ziemianina, który „sam się czyta”, tak ona pisze się sama.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu

www.marian-sworzen.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.3 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments