Marian Sworzeń. Prawo Wielkich Liter: WAŻNOŚĆ WYBORÓW 

0
(0)
Ważność wyborów stwierdza Sąd Najwyższy – tak stanowi art. 101 Konstytucji. Załóżmy, że Izba Spraw Publicznych i Kontroli Nadzwyczajnej SN zatwierdzi wybory. Co wtedy zrobi PiS? Ano ogłosi, że skoro opozycja zarzucała wcześniej nielegalność powołania członków tejże izby, to jej decyzja jest bezprawna (skutek: niemożność powołania nowego rządu). Pat? Widzę ratunek w Zgromadzeniu Ogólnym SN, w którym legalnie wybrani sędziowie nadal stanowią większość.
Angielski system wyborów sprawia, że obywatele już na drugi dzień znają osobę premiera. Flegmatycy.
Że Anglicy powolni, wiadomo, my za to – błyskawiczni. Oprócz Konstytucji jest jeszcze kodeks wyborczy, który daje SN maksymalny czas 90 dni na odniesienie się do wyborów. Te trzy miesiące kończą się w okolicach Trzech Króli. Co nam przyniosą?
Na tereny wokół ukraińskiego Mirgorodu spadły rosyjskie pociski. To środek Połtawszczyzny, rodzinnej ziemi Gogola – tam się wychował, stamtąd pochodzili jego dziadkowie i rodzice. Jeśli bomby Putina trafią w Wielkie Soroczyńce, zniszczą cerkiew, w której Gogol był ochrzczony.
Oto obawy (i nadzieje) nadesłane przez Petrusa Suma: „No to zrobiło się ciekawie. Jeśli nasza najgorsza z możliwych władza uzna wyniki wyborów, co wcale nie jest takie pewne, to przez najbliższe tygodnie nad budynkami rządowymi i nad siedzibami spółek Skarbu Państwa unosił się będzie dym z palonych dokumentów. Mam jednak nadzieję, że nie uchroni to rządzących przed odpowiedzialnością za niszczenie fundamentów naszego Państwa, a także za zwykłe czyny kryminalne.”
Świadczę niniejszym, że takie były wyniki wyborów w moim obwodzie w Mikołowie. 1827 uprawnionych, 1519 głosujących. Sejm – Koalicja Obywatelska: 647 głosów, PiS: 347, Trzecia Droga: 226, Lewica: 107, Konfederacja: 88, Samorządowcy: 22. Senat – kandydat Paktu Senackiego: 729 głosów, kandydat PiS: 513. W referendum wzięło udział 605 osób.
Ćma w tym dziewięćsile nie jest owadem, ale mnogością. Dni, jak lata, też lecą:
Ć   M   A
D   N    I
R   O   K
W czasie reorganizacji rządu zaszła zmiana na stanowisku ministra sprawiedliwości – miejsce Wacława Komarnickiego zajął Bronisław Kuśnierz. Mowa o zmianach w emigracyjnych władzach RP. Rzecz działa się w Londynie, jesienią 1944 r.
Yoke – yarzmo (pol. jarzmo). Sam się nałożył na papier ten literowy żart (ang. joke).
Bliźniacza para w zagadce: „Dwoje bliźniąt kręci się dokoła, lecz nie spotyka się.” Proszę wysłuchać odpowiedzi zawartej w zbiorku „Z Czarnego Lądu”… Uszy! I wszystko jasne.
Oddalenie dowolnej osoby od jakiejkolwiek innej, gdziekolwiek na świecie, to (rzekomo) sześć barier zwanych „sześcioma stopniami separacji”. Są o tym książki i filmy, są wyznawcy teorii i jej krytycy. Sześć światów, by się w tym rozeznać!
Rozliczenie, dokładniej zaś – wysokość wpłat przedwojennego autonomicznego województwa śląskiego na rzecz Skarbu Państwa nazywano tangentą. To określenie, choć zapomniane, jeszcze gdzieniegdzie krąży. Tango słów.
Ó w wyrazie „tłumacz”? Bywało i tak. Przykład: „Rys historyczny prawa rzymskiego” Edwarda Gibbona, „tłómacz” I. H. S. Rzesiński”, Kraków 1830 r. Można sprawdzić w Cyfrowej Bibliotece Polona (www.polona.pl).
Wujaszek Wania (tak naprawdę: Iwan Wojnicki), bohater sztuki Czechowa, prowadząc rodzinny majątek rzetelnie wypełniał księgę rozchodów i przychodów, o czym mowa we wstępie do ostatniego aktu, zawierającego szczegółowy opis jego kancelarii.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
Zdjęcie ilustrujące: Wacław Komarnicki
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments