Lex Raczkowski: Stanowisko Zarządu SSP Iustitia z 1 sierpnia 2023 r.

0
(0)

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA zwraca uwagę opinii publicznej na bezprecedensowe działania władzy ustawodawczej i wykonawczej ukierunkowane na usunięcie z zawodu sędziego Piotra Raczkowskiego.

Działania te w sposób oczywisty są sprzeczne z konstytucyjną zasadą nieusuwalności sędziów.

Pan Piotr Raczkowski to sędzia Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jako sędzia wojskowy był także oficerem w służbie czynnej. Do 2018 roku był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa w ostatniej jej kadencji. Bronił reprezentującego stanowisko KRS sędziego Waldemara Żurka przed atakami polityków i prorządowych mediów.

Od sześciu lat Pan Sędzia jest ofiarą bezpodstawnych szykan ze strony przedstawicieli władzy politycznej.

Gdy w 2017 roku z uwagi na stan zdrowia Pan Sędzia Piotr Raczkowski nie był w stanie dalej pełnić czynnej służby wojskowej, będąc jednocześnie zdolnym do pełnienia służby sędziowskiej, Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła do Prezydenta RP o powołanie Pana Sędziego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Po czterech latach oczekiwania Prezydent Andrzej Duda odmówił powołania go na to stanowisko, bez żadnego uzasadnienia.

Pan Sędzia Piotr Raczkowski wrócił do sali rozpraw dopiero w marcu 2023 roku jako cywilny sędzia orzekający w sądzie wojskowym, dzięki znowelizowanym przepisom ustawy o obronie ojczyzny.

Przy okazji nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego dotyczących dziedziczenia, większość rządząca wprowadziła do ustawy o obronie ojczyzny zmianę, która uniemożliwia Panu Sędziemu Piotrowi Raczkowskiemu dalsze pełnienie urzędu sędziego, przenosząc go w stan spoczynku mimo niespełnienia warunków określonych w art. 180 Konstytucji RP. Przepisy te są wymierzone wyłącznie w sędziego Piotra Raczkowskiego i stanowią bezprecedensową szykanę.

Opisana zmiana ustawowa w sposób oczywisty jest sprzeczna z zapisaną w art. 180 Konstytucji RP zasadą nieusuwalności sędziego. Sędzia, przed osiągnięciem wieku emerytalnego może być przeniesiony w stan spoczynku tylko w razie, gdy stan zdrowia uniemożliwia mu sprawowanie urzędu lub w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych. (art. 180 ust. 5 Konstytucji).

Sędzia Piotr Raczkowski nie osiągnął wieku w jakim sędziowie przechodzą w stan spoczynku, jego stan zdrowia umożliwia pełnienie służby sędziowskiej, a ustrój sądów wojskowych i granice okręgów sądowych nie uległ zmianie.

Działanie polityków uchwalających przepisy rażąco sprzeczne z Konstytucją są zemstą wobec niezależnego sędziego, członka prezydium ostatniej Krajowej Rady Sądownictwa, działającej do roku 2018.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA po raz kolejny deklaruje wsparcie wobec każdego sędziego prześladowanego z powodu obrony niezawisłości sędziów i niezależności władzy sądowniczej.

iustitia.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments