Kakofonia w Trybunale Konstytucyjnym: Kwintet do Julii Przyłębskiej, Oktet do Kwintetu. Dwóch członków orkiestry nieobecnych

4
(1)

Kwintet – czterech sędziów Trybunału (Zbigniew Jędrzejewski, Jakub Stelina, Wojciech Sych i Andrzej Zielonacki) oraz jeden doktor habilitowany (Mariusz Muszyński) ponownie zwróciło się do sędzi Trybunału Julii Przyłębskiej w liście, w którym piszą:

„po pierwsze, zobowiązanie do wykonywania obowiązków sędziego dotyczy działania zgodnego z prawem, a więc udziału w naradach zwoływanych i kierowanych przez osobę do tego uprawnioną”. „Zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym uprawnienia do kierowania pełnym składem Trybunału, w tym zwoływania narad ma Prezes Trybunału Konstytucyjnego. Pani nie pełni już tej funkcji w związku z końcem 6-letniej kadencji. Dlatego nie życzymy sobie publicznego, bezprawnego wymuszania na nas działania niezgodnego z prawem” – podkreślają w liście, do którego udało nam się dotrzeć.

„Po drugie, nie jest prawdą, że uniemożliwiamy innym sędziom wykonywanie pracy orzeczniczej. Procedujemy w każdym składzie obsadzonym zgodnie z prawem, czego dowodem są orzeczenia wydawane przez składy z naszym udziałem. To Pani blokując procedurę wyboru kandydatów na Prezesa Trybunału, hamuje możliwość legalnego funkcjonowania pełnych składów pod przewodnictwem legalnego przewodniczącego”

„Wręcz przeciwnie, w czasie pracy w Trybunale byliśmy wielokrotnie przedmiotem Pani nadużyć, kiedy jako Prezes TK podejmowała Pani działania doprowadzające Trybunał do stanu dysfunkcjonalności, czego jaskrawym przykładem są postępowania w sprawie P 10/16, Kpt 1/17, czy też P 4/18”

„Dlatego uważamy, że nie tylko nie posiada Pani prawa do używania tytułu Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, ale też nie ma Pani jakichkolwiek moralnych podstaw do oceny naszego zachowania i złożonego przez nas ślubowania sędziowskiego. Żądamy zaprzestania tego działania”

List jest reakcją na pismo Julii Przyłębskiej z 13 kwietnia.

Teraz odpowiedź jest błyskawiczna, tym razem nie osobista, od Julii Przyłębskiej, ale od sześciorga sędziów i dwóch doktorów habilitowanych. Warto od razu zwrócić uwagę na brak podpisów sędziów Piotra Pszczółkowskiego i Bogdana Święczkowskiego.

Liczymy, że na tym partytura się nie skończy. Publiczność czeka na finał (pr)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments