Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: WIZJA LOKALNA 

5
(2)
Wizja lokalna tym różni się od mistycznej, że jest na bieżąco protokołowana, z możliwością uwag i uzupełnień. Przyczynek do rozważań o dokumentacji spraw przyziemnych i wzniosłych.
I oto najnowszy mail Petrusa Suma: „No to, mimo dudowej obstrukcji, doczekaliśmy się nowego Prokuratora Krajowego. Dariuszowi Kornelukowi życzę determinacji w czyszczeniu Prokuratury z ziobrowych i pisowskich złogów. I amen.”
Zalecenia Komisji Weneckiej trafiły do polskich władz w marcu 2016 r. Dzisiejsza potrzeba naprawy TK to wynik całkowitego zlekceważenia tego raportu przez ówcześnie rządzący PiS. Poseł Morawiecki (ostatnio premier) i posłanka Witek (ostatnio marszałek Sejmu) zachowują się, jakby nie byli tego świadomi.
Jan Długosz wymienia w „Kronikach” chłopską daninę w naturze w postaci zboża zwaną sep. Dziwne słowo, ale skoro wiemy, że do przeróbki ziarna służył cep, to można podziwiać staropolską zwięzłość.
A.D. 2024, 15 marca, Rosja & Putin i 44 p.n.e., 15 marca, Rzym & Juliusz Cezar. Stąd ten historyczny dziewięćsił:
I    D   Y
B   R   U
T   U   S
Lubię nieznane słowa… W statucie Banku Ludowego sp. z o.o. (Volksbank G.m.b.H.) założonego w Katowicach w 1898 r. takie się właśnie pojawia. By zostać członkiem tego ówczesnego SKOK-u, trzeba było wpłacić 500 marek tytułem… udziałoczynu.
Olsztyński prezes, Nawacki, znany z publicznego darcia protokołów, nadal zasiada w prezydium neo-krs (piszę od dawna małymi literami). Czyżby ów nieskazitelny inaczej sędzia był faktycznie nie do zdarcia?
Kanon – ustalona reguła – ma pochodzenie dalece praktyczne: pręt mierniczy w dawnej grece to kanon. Ten zwykły patyk z trzciny do dziś mierzy prawo, literaturę, ludzkie zachowania.
A ta godna zapamiętania definicja domniemania („prawdopodobne przypuszczenie o rzeczy niepewnej”) pochodzi z kodeksu prawa – jakże inaczej! – kanonicznego.
Lipiec 1977 r., Neapol, zapiski Sándora Máraiego o wietrze z południa: „Wzbudza też tak silne emocje, że bierze je pod uwagę nawet włoski kodeks karny i przy ocenie wykroczenia, jeśli popełniono je w trakcie sirocca, uznaje to za okoliczność łagodzącą.”
Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, wielkiej rzetelności dzieło Cezarego Łazarewicza to   zapis skomplikowanej drogi dochodzenia do prawdy. Niedawne wydane (jesień 2023 r.) jest szczególnie ważne dla pokolenia, które wchodziło w dorosłe życie w latach 70. w PRL. To był również mój czas. Książkę przeczytałem.
Anielską cierpliwość wykazał Guliwer, kiedy dwaj Lilipuci przeszukiwali wszystkie jego kieszenie. Rewizję podsumował obszerny dokument, który odczytano przed cesarzem. Guliwer wyjaśnił władcy przeznaczenie chustki do nosa, brzytwy, grzebienia, ale miał kłopoty z zegarkiem. Dlaczego? Ano proszę opisać na migi działanie „cebuli” sprzed trzech wieków… Płakać się chce.

Marian Sworzeń 

prawnik, pisarz, autor powieści w realiach PRL pt. „Niepoprawni. Śpiewnik prozą”, członek PEN Clubu
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments