Zakaz wstępu na teren Sejmu. Obywatele RP wygrywają w Strasburgu

5
(2)

– Ten wyrok nie dotyczy tylko naszej sprawy, ale także zakazów wstępu na teren Sejmu wydanych dla innych 97 osób – mówią Dagmara i Paweł Drozd, którzy w 2017 roku, w związku z manifestacją w obronie sądów w 2017 roku, otrzymali roczny zakaz wstępu na teren Sejmu. W czwartek (6 kwietnia 2023) Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że doszło do naruszenia ich prawa do wolności słowa

22 czerwca 2017 roku Dagmara i Paweł Drozd, w niewielkiej grupie Obywateli RP i działaczy LGBT, weszli na teren otaczający Sejm. Chcieli tam zaprotestować przeciwko procedowanym wówczas ustawom sądowym oraz ograniczeniom wolności zgromadzeń.

Na teren Sejmu dostali się legalnie, z przepustkami. Rozwinęli transparenty z napisami: „Wolność zgromadzeń” i „Brońcie niezależności sądów” oraz tęczowe flagi. Po chwili Straż Marszałkowska siłą wyciągnęła ich poza Sejm, zabrała przepustki i transparenty.

Komendant Straży Marszałkowskiej wydał decyzję o rocznym zawieszeniu im prawa wstępu do budynków sejmowych [99 osobom w tamtym czasie zabroniono prawa wstępu do Sejmu – red.]. Komendant powoływał się na zarządzenie marszałka Sejmu („W uzasadnionych przypadkach, mając na względzie zachowanie spokoju i porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa Sejmu i Senatu, Komendant Straży Marszałkowskiej może czasowo zawiesić prawo wstępu do budynków”).

Drozdowie złożyli skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Zarzucili komendantowi, że złamał należne im prawa konstytucyjnie, bo podstawą jego decyzji było prawo wewnętrzne, jakim jest zarządzenie marszałka Sejmu, a nie prawo powszechnie obowiązujące. Po drugie, zabraniając wstępu do Sejmu ograniczył im prawo do informacji publicznej, a elementem tego jest prawo wstępu na posiedzenia organów kolegialnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny skargę oddalił tłumacząc, że takich skarg nie rozpatruje. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który skargę rozstrzygnął na niekorzyść Drozdów. Odwołali się więc do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Podkreślali, że zakaz narusza artykuł 10 (wolność słowa) i artykuł 11 (wolność zgromadzeń i stowarzyszania się) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wskazywali, że sankcja była nieproporcjonalna i została nałożona w sposób arbitralny, bez możliwości jej skutecznego zaskarżenia do sądu. ETPC skargę przyjął i właśnie (6 kwietnia 2023 r.) zapadł wyrok w tej sprawie.

Trybunał zauważył, że zakaz wstępu na teren Sejmu uniemożliwił Dagmarze i Pawłowi uzyskanie informacji z pierwszej ręki na temat działalności organów administracji publicznej. Tym samym ingerował w ich prawo do wolności wypowiedzi. Choć zakaz, którym zostali objęci, miał podstawę w prawie krajowym, to Drozdowie nie mieli żadnej możliwości odwołania się od niego i przedstawienia argumentów w swojej obronie.

ETPC stwierdził, że podobna ingerencja w prawo skarżących do wolności słowa nie była „konieczna w demokratycznym społeczeństwie”, przez co doszło do naruszenia art. 10 Konwencji.

– Bardzo się cieszymy z tego długo oczekiwanego wyroku, chociaż musimy przyznać, że od początku zakładaliśmy, że nie może być on inny – komentują decyzję ETPC Dagmara i Paweł Drozd. – Ten wyrok nie dotyczy tylko naszej sprawy, ale także zakazów wstępu na teren Sejmu wydanych dla innych 97 osób. Przychodzi na myśl hasło „Sejm jest nasz” pod którym odbyła się w Warszawie manifestacja 18 lipca 2018 roku. Sejm jest nasz i ten wyrok o tym przypomina, chociaż okoliczności nas otaczające już niestety mniej – podkreślają.

Dorota Przerwa

obywatele.news

Judgment Drozd v. Poland - Ban on entry to the Sejm for displaying a banner violated the Convention

Zdjęcie ilustrujące: autor – Krzysztof Łoziński

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments