Nie można być obojętnym na przypadki bezprawia we własnym kraju, ale także gdziekolwiek na świecie: sędziowie z „Iustitii” do protestujących w Izraelu

5
(1)

List Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” do protestujących w obronie wolnych sądów w Izraelu

Pozdrawiamy Wolnych Ludzi z Demokratycznego Izraela!

Od wielu dni z podziwem obserwujemy jak wielkie jest przywiązanie społeczeństwa izraelskiego do trójpodziału władzy. Przypominają nam się protesty, które przetoczyły się przez Polskę w 2017 r. – zwane „łańcuchami światła”, w obronie niezależności naszych sądów. Na skutek tych protestów udało nam się wówczas uzyskać weto prezydenta do dwóch ustaw demolujących niezależność sądownictwa. Niestety, pół roku później uchwalono bardzo podobne ustawy. Jednak nie poddaliśmy się i na gruncie prawnym walczyliśmy i walczymy nadal o prawo obywateli do niezależnych sądów. Wspominamy również Marsz Tysiąca Tóg w Warszawie 11 stycznia 2020 r. – wydarzenie unikalne w skali świata. Dziś rocznica tego marszu jest dniem, który światowe organizacje sędziów chcą przyjąć jako Dzień Niezależnego Sądownictwa.

Protesty w Polsce i protesty w Izraelu to nie są odrębne wydarzenia – są one odpowiedzią zaangażowanych obywateli na pełzający autorytaryzm, który przybiera na sile na całym świecie. Wolność nie jest nikomu dana raz na zawsze, każdego dnia trzeba o nią walczyć na nowo. Wolność nie przyjdzie do tych którzy na nią biernie czekają. Wystarczy jedna ustawa przegłosowana w nocy, tak jak to działo się w Polsce, aby pozbawić obywateli wolności, najpierw poprzez to, że sędziami będą zostawać polityczni nominaci, później poprzez to, że wyroki będą pisane w politycznych gabinetach, a na samym końcu ludzie mogą trafić do więzień za krytykę władzy, tak jak dzieje się w Rosji. My, polscy sędziowie, czujemy się w obowiązku przestrzec Was, że jedną z najbardziej podstępnych metod władców przybierających szaty demokratów, jest odbieranie wolności obywatelom małymi krokami, kawałek po kawałku. Tak dzieje się w Polsce, gdzie coraz więcej sędziów to osoby powołane przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa, a organy odpowiedzialne za kontrolę i prawidłowość wyborów zostały już obsadzone ludźmi wybranymi przez rządzącą opcję polityczną.

Jednak tak długo jak w Polsce i w Izraelu będą wolni sędziowie i wspierający ich wolni ludzie, tak długo przetrwa światło wolności. My, polscy sędziowie, patrząc na Was i mając w pamięci protesty Polaków z 2017 r. wiemy, że naszym obowiązkiem jest odbudowa państwa prawa i do tego jesteśmy gotowi. Wierzymy, że obecna sytuacja w obu naszych państwach będzie bodźcem do opracowania „prawnej szczepionki”, która doprowadzi do wzmocnienia niezależności władzy sądowniczej we wszystkich krajach demokratycznych.

My, wolni ludzie, wiemy, że naszą podstawową wartością, którą się kierujemy, jest zasada, że nie można być obojętnym. Nie można być obojętnym na przypadki bezprawia we własnym kraju, ale także gdziekolwiek na świecie. To jest nasz obowiązek. Marek Edelman, świadek strasznych wydarzeń Holokaustu, powiedział: Kiedy widzisz zło i odwracasz głowę lub nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, stajesz się współodpowiedzialny. Bo odwracanie głowy pomaga tym, którzy czynią zło. Dziękujemy Wam za to, że nie odwracacie głowy, że nie jesteście obojętni.

iustitia.org.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments