Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: WZNOWIENIE

4
(1)

Wznowienie postępowania, a czemu nie ponowienie? Zgódźmy się, że celem wznowienia jest ponowienie.

Z wniosku prezydenta RP skierowanego do TK, a dotyczącego ustawy o SN, wybieram tylko jedno zdanie: „Prezydent RP w ostatnich latach wielokrotnie podejmował działania, w sferze legislacyjnej i w obszarze stanowienia prawa, mające na celu optymalne unormowanie i rzetelne funkcjonowanie polskich sądów”. Prezydencki wniosek liczy… 107 stron. Jego rozpoznanie nastąpi za …. dni.

Nowopowołana Akademia Kopernikańska ma siedzibę blisko Trybunału Konstytucyjnego. Patrząc na skład jej izby prawnej jest to bliskość niebezpieczna dla obu tych ciał. Na szczęście ziemskich, nie niebieskich.

Oto co Julius Margolin rzekł współtowarzyszom niedoli podczas wywózki do sowieckiego łagru: „Nie ma ten naród ani skromnej mądrości Hindusów i Chińczyków, ani też szacunku dla człowieka i dumy osobistej Francuzów czy Anglo-Amerykanów. Jest wiecznie niezadowolony i cierpi, wiecznie też cierpią ci, którzy go otaczają”. Słowa te, wypowiedziane w więziennym wagonie przed 83 laty, przepisuję w pierwszą rocznicę napadu Rosji na Ukrainę.

Wyjątek z maila od przyjaciela: „Na temat wstawania przez naszych wodzów z kolan można napisać całą historię. Istotna w ich działaniach jest jednak pewna wybiórczość: arogancji wobec bliskich sąsiadów i sojuszników towarzyszy płaszczenie się przed zaoceanicznym mocarstwem, i to w dwojaki sposób, bo szczerze i z zachwytem wobec Trumpa, fałszywie i z obrzydzeniem wobec Bidena”.

Ivo, święty z Bretanii, kanonizowany w XIV wieku, jest nazywany patronem prawników. Fragment napisu na jego grobie (Advocatus et non latro * Res miranda populo) dopuszcza różne tłumaczenia, ale żadne z nich nie wbija prawników w dumę.

Eksperyment, przyznajmy, godny powtórzenia… Otóż car Aleksander II (ten od uwłaszczenia chłopów) kazał zamknąć się w więziennej celi na godzinę po to, by wczuć się w sytuację więźnia. Opisał to Sołżenicyn, którego rocznica uwięzienia, w lutym 1945 r. (w naszej Brodnicy), przypada właśnie teraz.

Nie patrzące oko – tak mądrość dawnej Abisynii nazywa… czoło.

Ilość słów w wierszach Andrzeja Szuby rzadko przekracza dziesięć. W „Postscriptum CMLXII” czytamy: a zamiast odpowiedzi/ mądrość/ niestawianych pytań.

Enigmatyczne pytanie: „Czy w kraju katolickim Wielki Post wpływa na poziom napięć politycznych, blokując ich eskalację?” ma równie enigmatyczną odpowiedź: „Najlepiej sprawdzić Post factum”. To duże P to nie error.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
www.marian-sworzen.pl

Ilustracja: Święty Iwo z Kermartin [w Bretanii], patron adwokatów. Obraz namalowany w 1645 roku przez Jacoba Jordaensa (1593–1678) należy do zbiorów Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments