Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: REWIZJA

5
(1)

Rewizja ostała się jedynie w dawnych kryminałach, w kodeksach – zastąpiło ją przeszukanie. Jej nazwa kojarzy się z całościowym oglądem pomieszczenia lub człowieka, natomiast przeszukanie wiedzie nas do piwnicznych zakamarków lub wnętrza kieszeni.

Elektrownie wiatrowe mają stać co najmniej 700 metrów od najbliższych zabudowań. To ustalenie rozwiewa szanse na unijne pieniądze. Z Brukseli nic nie powieje.

W wyborach w 1922 r. frekwencja wyniosła około 68% – dzisiaj to szczyt naszych obywatelskich możliwości. By ją zwiększyć są dwie możliwości: belgijska (kary za niestawiennictwo) lub taksówkowa (darmowe podwiezienie).

Imię jego czterdzieści i cztery… Każdy wie, że to proroctwo z „Dziadów”. Może dlatego łatwiej będzie zapamiętać art. 44 Konstytucji, który zawiesza bieg przedawnienia przestępstw nie ściganych z przyczyn politycznych „do czasu ustania tych przyczyn”. To również proroctwo. Z bliskim okresem weryfikacji.

Zapowiedź Nowej Lewicy, że do połowy roku przygotuje akty oskarżenia dla polityków łamiących prawo brzmi nader konkretnie. 15-osobowy zespół ma się zająć „dokonaniami” 15-tu czołowych „łamaczy”. Warto sprawdzić jak im poszła robota. Najlepiej w piątek 30 czerwca plus dwa dni weekendowego poślizgu.

Jakże łacińskie vilitas in vendendis („taniość w sprzedawaniu”, w przenośni: „nikczemność”) pasuje do willowych dotacji min. Czarnka!

Anegdota o Konfucjuszu: „Mistrz powiedział: – Ponieważ w młodości nie miałem urzędu, nabyłem wielu umiejętności”.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
www.marian-sworzen.pl

Ilustracja: Konfucjusz, gwasz na papierze, ok. 1770 r.

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments