Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: ZAMIANA

5
(1)

Znowu obejrzałem „Wiadomości” – było to w dniu odejścia Kaczyńskiego z rządu. Usłyszałem w TVP z ust prezesa, że mamy trzech wrogów: Rosję, opozycję i Zachód, zaś pieniądze na KPO dostaniemy, „bo się nam należą”. Podczas programu – za plecami spikerki i jej rozmówcy – pojawiały się nieustannie poziome linie biegnące z jednej na drugą stronę ekranu. W sam raz na pięciolinię z zapisem starej śpiewki.

Atmosfera w Sądzie Najwyższym – jak ją nazwać? Czy można opisać, co się dzieje wewnątrz kotła z wrzącą wodą? Raczej nie. W takim razie pozostaje obserwacja boków kotła. Także patrzenie, co się dzieje z pokrywką.

Mówi się nieraz, że Temida medialna, w odróżnieniu od Temidy prawniczej, ma zasłonięte tylko jedno oko. Nie widzę sensu w takim rozróżnieniu. Rolą mediów nie jest sądzenie, lecz informowanie. Ich symbolem winien być zatem Hermes – bóg odpowiedzialny za przenoszenie wiadomości, przedstawiany w sandałach i kusej przepasce na biodrach. Opaskę na oczach zostawmy Temidzie.

Instytucja o nazwie Collegium Humanum nadała kilkudziesięciu osobom (z kręgów PiS) certyfikat MBA po nauce trwającej ledwo kilka miesięcy. Przypomniał mi się żart rysunkowy przedstawiający kacyka, który z wysokości palmy nadał całemu swemu ludowi dyplom ukończenia studiów. Jedynym trudem, który temu towarzyszył, było pokonanie śliskiej i zdradliwej kory drzewa.

Adam Glapiński potrafi liczyć. Dowodem niech będzie wycena własnego domu na tyle precyzyjna, że przy zamianie nie musiał dopłacić złotówki (ani zapłacić podatku). Czy ta zręczna dokładność w sprawach prywatnych zamieni się w rzetelność przy kwestiach publicznych? Patrząc na jego wyliczenia poziomu inflacji, mam wątpliwości. Są tacy, co mają pewność.

N.N. albo NN – litery, którymi określamy nieznaną osobę wywodzą się od słów: Nomen nescio. Znaczą one: „Nie znam nazwiska”. I nic więcej.

Akceptacja Ukrainy jako kandydata do Unii Europejskiej jest niezwykłym wydarzeniem. Cokolwiek nastąpi później, będziemy pamiętali, że 23 czerwca 2022 roku zmieniła się Europa. Nie tylko zmieniła, ale i wyszlachetniała.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments