Wojna Rosji przeciw Ukrainie: Deklaracja Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Unii Europejskiej

5
(1)

W ślad za wystosowanym 25 lutego 2022 r. apelem do Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Unii Europejskiej przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską i ponowionym w dniu 28 lutego, Zarząd Sieci 3 marca 2022 roku przyjął wspólną deklarację „stanowczo potępiającą poważne naruszenie prawa międzynarodowego i agresywny akt wojny popełniony przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie”.

Robocze tłumaczenie deklaracji przyjętej przez Zarząd Sieci:

Sieć Prezesów Sądów Najwyższych UE oraz Europejska Sieć Rad Sądownictwa stanowczo potępiają poważne naruszenie prawa międzynarodowego i agresywny akt wojny popełniony przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. Apelują o powrót do cywilnych form debaty, które respektują prawo międzynarodowe, prawa człowieka oraz zasady demokracji i rządów prawa. Obie Sieci wyrażają swoją głęboką troskę o Naród ukraiński oraz solidarność z Narodem ukraińskim i jego władzą sądowniczą. Będą one, w miarę możliwości, wspierać Sąd Najwyższy Ukrainy, Wysoką Radę do spraw Sprawiedliwości i całe ukraińskie sądownictwo w zmaganiach z tym najpoważniejszym kryzysem.

Sieć Prezesów Sądów Najwyższych UE oraz Europejska Sieć Rady Sądownictwa wzywają wszystkie Państwa Członkowskie UE i Instytucje Unijne, by wykorzystały wszelkie środki i zasoby, które zgodnie z zasadami rządów prawa są do ich dyspozycji, aby położyć kres niesprawiedliwości.

Deklaracja dostępna jest na stronie Sieci Prezesów Sądów Najwyższych UE w języku angielskim oraz w języku francuskim.

Niezależnie od tej inicjatywy Pierwsza Prezes zorganizowała również zdalne spotkanie z Prezesem Sądu Najwyższego Ukrainy, zaś 2 marca br. z siedziby Sądu Najwyższego wyruszył transport z pomocą humanitarną dla Ukrainy, który został sfinansowany przez sędziów oraz pozostałych pracowników Sądu Najwyższego.

english_joint_declaration_ukraine_rpcsjue_-_encj

sn.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments