Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: MEDIATOR

4.2
(5)

Mąż i żona, prezydencka para – Andrzej i Agata, muszą wspólnie rozwiązać problem związany z „lex Czarnek”. „Mąż i żona” – komedia Fredry, napisana przed 200 laty, miała trzy akty. Ile ich będzie miała ta współczesna?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę Polski i Węgier. Jej współautor, premier Morawiecki, wcale się tym nie przejął (choć powinien), za to w dniu wydania wyroku wyleciał prezes. Nie Kaczyński, a Obajtek, i nie ze stanowiska, ale do Budapesztu – do Orbana, współautora przegranej sprawy. Viktoria, ale podwójnie na opak.

Destrukcja ustawia przeciw sobie różne osoby w różnych sprawach. Oto najnowszy przykład – poseł Suski podpisał się pod projektem ustawy oddającej Węgrom średniowieczny starodruk, zaś toruński biskup-senior Suski złożył podpis pod stanowczym protestem. Trzymam z hierarchą.

Inicjatywa zmiany terminu „neo-sędziowie” pojawi się prędzej czy później. Skoro sprawa ma aspekt nie tylko prawny, ale i etyczny, trzeba szukać nowego. Nie tyle słowa, co przyrostka. Na przykład: pseudo-, niby-, quasi-, etc.

A nie łaska inaczej nazwać mediatora?! – Tylko jak? – Pośrednik, pośredniczący, rozjemca, rozejmodawca, pomiędznik, międznik, środkowiec, środkujący, środkowy… – Starczy, bo zboczymy z toru! Zgoda, niech zostanie jak było.

Ten wywiad z byłym ministrem Januszem Steinhoffem polecam wszystkim wypowiadającym się w sprawie przyszłości górnictwa w Polsce („Strefa Biznesu” nr 1/2022). Zamiast omówienia podam tytuł: „Śląsk da sobie radę bez węgla, podobnie jak dało sobie radę Zagłębie Ruhry”. Reszty trzeba dokopać się w lekturze.

Ordo Iuris wymieniło rektora Collegium Intermarium na początku pierwszego roku akademickiego. Operację przeprowadzono w ciszy tak doskonałej, że nikt nie zwrócił na to uwagi. A skoro były rektor niedawno utworzył think-tank o nazwie „Logos”, warto zapytać, czy owo „Słowo” należy łączyć z początkiem czy końcem.

Rinaldo Rinaldini to XVIII-wieczny herszt rozbójników z Neapolu. Naldo Naldi to XV-wieczny twórca poematu z cennego manuskryptu z Torunia. Czy można zatem nazwać zbójeckim pomysł posłów PiS, którzy w XXI-wieku chcą ukraść Polsce tę księgę? Si!

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Janusz Steinhoff podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, 2017 r. Autor: Piotr Drabik, Wikimedia Commons

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.2 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments