Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: WZORZEC

4.7
(3)

Wzorzec pojawia się, gdy mowa o „powtarzalnych” dokumentach np. ogólnych warunkach umów oraz regulaminach. Postęp techniczny wymusił na władzy dodanie punktów poświęconych formularzom elektronicznym do art. 384 kodeksu cywilnego pochodzącego z odległych czasów (1964 r.).

Z niedawnych słów premiera wynika, że nic nie wie o używaniu Pegasusa w Polsce, zaś zainteresowanych sprawą odsyła do oświadczenia rzecznika służb. Skądś to znamy… Jakiś czas temu usłyszeliśmy od premiera, że nic nie wiedział o nabyciu nieruchomości przez żonę, zaś ciekawskich odesłał do małżonki. Zgoda, prawo przewiduje rozdzielność majątkową, ale nie zna pojęcia rozdzielności informacyjnej. I w małżeństwie, i w rządzie.

Odmowę podpisania przez prezydenta Dudę ustawy o TVN trzeba zestawić z wielką ilością ustaw równie szkodliwych, które ochoczo sygnował (np. kolejne nowelizacje ustawy o Sądzie Najwyższym). Używając języka mediów – obejrzeliśmy wstawkę reklamową przy niezmienionej linii programowej.

Rządzić będziemy wiecznie – to hasło polityków sprawujących teraz władzę. Tłumacząc ich obecne zachowania, nie będzie wytłumaczeniem w przyszłości.

Ze świątecznego listu moich krewnych: „Mamy też nadzieję, że Donald Tusk zdoła posprzątać naszą nadwiślańską stajnię Augiasza, Hołownia da się w końcu namówić do konstruktywnej współpracy z KO, zaś na część elektoratu »środka« spłynie łaska oświecenia”.

Ewidentnym przykładem niespójności działań rządowych wobec Unii jest najnowszy wniosek ministra Ziobro do TK kwestionujący umowę podpisaną w Brukseli przez premiera Morawieckiego. Co ciekawe, sam premier nie ma nic przeciwko temu. I pomyśleć, że kiedyś nasz kraj nazywano ożywczym duchem w UE.

Ciężko powinien uderzyć się w piersi p. Kosiniak-Kamysz, że wpuścił do Sejmu Pawła Kukiza. Skoro przed stu laty mieliśmy w Polsce wybitnego polityka-muzyka, premiera Ignacego Paderewskiego, to obecnie mamy pewny dowód na to, że historia lubi powtórki w wydaniu farsowym.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Władysław Kosiniak-Kamysz przemawia na demonstracji w obronie sądów w Krakowie, 22 lipca 2017. Autor Jakub Hałun, Wikimedia Commons
Paweł Kukiz, 9 października 2018, Autor: MichalPL, Wikimedia Commons

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments