Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: PEŁNOMOCNIK

5
(3)

Pełnomocnik to inaczej plenipotent. Nie wiem, które słowo było pierwsze. Stawiam na drugie.

Edukacja domowa Spartan trwała sześć lat – tyle, ile nasza obywatelska pod rządami obecnej formacji. Potem młodzi obywatele Sparty przechodzili do surowych form kształcenia zwanych wychowaniem publicznym. A my? Jakie nauki przed nami?

Łudzący prostotą tytuł książki Timothy`ego Snydera „O tyranii”, jej mały format, niewielka ilość stron (130) – wszystko to zachęca do lektury. Ale ona nie przychodzi z łatwością… Po przeczytaniu stajesz się obolały. Potem jest już tylko lepiej.

Na spotkaniu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent Andrzej Duda wezwał do wygonienia komuny z Sądu Najwyższego. Jeśli miał na myśli Izbę Dyscyplinarną, popieram – komuny, odrzucając prawo zewnętrzne, zawsze bazowały na dyscyplinie swoich członków.

Otwarcie drogi S-19 połączono z nadaniem imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego – uczynił to jego brat, prezes PiS. Sprawdziłem przepisy: zarządca drogi nie ma uprawnień w zakresie nazewnictwa. Owszem, swego czasu podjęto próby zmiany art. 20 ustawy o drogach publicznych, ale bez skutku. Gdzie jest w takim razie oficjalny dokument? Nie zastąpi go przecież notatka prasowa, z której wynika, że „Otwarcie odcinka drogi…”.

Media narodowe zaatakowały ostatnio Adama Michnika zarzucając mu, że wybaczył Jaruzelskiemu. W książce „Kościół, lewica, dialog” Michnik bronił polskich biskupów przed zarzutami komunistów, że w 1965 r. wybaczyli Niemcom. Mam egzemplarz wydany w paryskiej „Kulturze” w 1977 roku. Od tamtego czasu – nie tylko dla mnie – minęło niewybaczalnie wiele lat.

Określenie kota w języku rumuńskim brzmi cokolwiek politycznie. Nie wiem jak się to czyta, ale wiem jak pisze: pisica.

Czy zrzeczenie się przez profesora Jana Majchrowskiego stanowiska sędziego w Izbie Dyscyplinarnej SN było skuteczne? Czy mógł on – jako nominat neo-KRS – porzucić coś, czego de iure nie objął? Sam zainteresowany, notabene wykładowca z katedry filozofii prawa UW, nie wchodził w drobiazgowe rozważania i dał odpowiedź czynem.

Niedawno słyszałem audycję z udziałem szefa narodowców, który mówił, że wybór sędziów do KRS nie ma charakteru politycznego, gdyż Krajowy Rejestr Sądowy… Nie muszę tłumaczyć, na czym polegał lapsus rozmówcy.

Instytutu Pokolenia nie należy mylić z Polskim Instytutem Demografii i Rodziny – pierwszy to dzieło premiera, drugi – Sejmu. Są jednak zbieżności… W obu przypadkach ich szefem zostanie ktoś powiązany z partią rządzącą – pokoleniowo albo rodzinnie.

Kwoty okrągłe, ich nieodparty urok… 70 milionów na wybory kopertowe plus 30 milionów na Instytut Demografii daje równą setkę. Jakby jedno przyciągało drugie.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Adam Michnik w 2019 r. Autor: Adrian Grycuk. Źródło: Wikipedia.com

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments